Как и защо A10 Fusion в iPhone 7 отвява конкуренцията

    Apple представиха iPhone 7 и iPhone 7 Plus с новия, четириядрен A10 Fusion чипсет и те буквално отвяха конкурентните смартфони с четири, шест и осемядрени чипсети от Qualcomm, Samsung, Huawei и MediaTek. Как обаче Apple постигат подобен резултат?

    Linley Group дават отговора на този въпрос. Те са разнищили A10 Fusion чипсета на Apple и са обяснили тайните, които крие. Истината е, че A10 Fusion се представя по-добре дори от някои от по-евтините компютри на пазара.

    Според Линли Гуенап, директор на Linley Group, A10 Fusion се представя осезаемо по-добре от конкурентните Exynos 8890, Snapdragon 820 и Kirin 955:

    “Инвестицията на Apple в собствен дизайн на процесорните ядра, продължава да им се отплаща, особено след като iPhone 7 се представя по-добре от всеки друг флагман на пазара и побеждава дори някои от по-слабите компютри”.

    Гуенап отбелязва:

    “Новият чипсет на Apple, благодарение на Hurricane архитектурата си, се представя по-добре и от масовите x86 ядра на Intel и осигурява почти идентично представяне с Intel Skylake процесорите”

    Според него, нищо не добро не носи и бъдещето на Intel, защото мощта на Apple в областта на чипсетите, съвсем скоро може да се превърне в техен основен конкурент. Твърди, че дори сега, чипсетът в iPhone 7, може да замести този на Intel в по-слабите Macbook Air.

    Hurricane ядрата в A10 Fusion вършат цялата тежка работа, докато Zephyr (light breeze или светлинен бриз) ядрата се занимават с енергийно ефективните задачи. Двата клъстера работят с Big.LITTLE артитектурата на ARM и предоставят с 35% по-добра производителност през Twister ядрата в миналогодишния A9. И докато Hurricane ядрата увеличават производителността, Zephyr ядрата – намаляват консумацията на енергия.

    Гуенап e открил и някои интересни подробности, свързани с архитектурата на A10 Fusion чипсета. Споделя, че Hurricane ядрата (мощните) са доста големи – 4.18 квадратни милиметра, което е около двойно по-голяма площ от тази на другите мощни ядра на други производители. Дори слабите Zephyr ядра са доста по-големи от конкунтните процесорни ядра на други производители.

    В този случай, по-големите физически размери се отразяват и на производителността им. Според него, размерът е важен компонент както за цената, така и за производителността им. Въпреки огромния им размери, процесорните ядра в A10 Fusion не са непременно по-мощни от останалите чипсети на квадратен метър (мм). Чиповете на Apple обаче, имат “по-добра ефективност на такт, заради по-добрите инструкции за тактовата честота”. Понеже не сме съвсем сигурни в превода, ето точно как звучи на английски: “make up for it in efficiency per clock cycle, thanks to a better instruction per clock rate”.

    Разковничето на успеха на Apple се крие във възможността на компанията да харчи пари… Изработката на този чипсет е по-скъпа, но това не им се отразява, защото Apple продават смартфони, а не чипсети. Не е проблем да добавят няколко долара към цената на чипсета, особено при условие, че предлагат крайния продукт на доста висока цена (над 600 долара).

    Оказва се, че това е добра стратегия и е достатъчно добра причина, да го правят и останалите производители на хардуер. Разбира се, визираме Samsung с техния Exynos и Huawei с Kirin… Дали и те ще се възползват и кога ще постигнат резултатите на Apple – времето ще покаже.

    чрез