Apple ще позволят на китайското правителство да провежда одити по сигурността в продуктите им

    Според нов доклад от Beijing news, Apple ще позволи на китайското правителство, да извършва проверки на сигурността в устройствата им, предлагащи се на пазара в Китай. Целта на споразумението е да се разгледат страховете, че iOS устройствата могат да позволят достъп до “чувствителна информация”, както от клиенти, така и от правителството. Споразумението е направено между Тим Кук (CEO на Apple) и Лу Уей (директор на китайския Държавен Интернет Информационен Офис).

    Кук и Лу Уей са се срещнали за първи път още миналата година, когато официалните власти за били притеснени за “задни вратички” в продуктите на Apple, позволяващи събиране на данни от чужди правителства или трети страни. Тим Кук е заявил, че никога устройствата им никога не са имали “задни вратички” и никога няма да имат, но Лу Уей е настоял за бъдат предадени за проверки, за да може китайското правителство да гарантира безопастността на мрежата на гражданите си.

    В средата на 2014 година, China Central Television са казали, че функционалности в iOS, като Frequent Locations пораждат “загриженост за нациолната сигурност” и дори могат да разкриват държавни тайни. Китайското правителство продължава да обвинява Apple в подкрепа на Националната Агенция за сигурност на САЩ, в опитите им за световен шпионаж.

    По принцип, “Frequent Locations” в iOS 7 и по-новите версии на операционната система, следи местата, които често посещавате и колко често ги посещавате. По този начин операционната система “разбира” кои места за от значение за потребителя. Данните се съхраняват единствено в устройството и според Apple – “няма да бъдат изпратени към Apple, без Вашето съгласие“. Идеята е информацията да бъде използвана, за да предостави на потребителя персонализирани услуги, като например предсказване маршрутизацията на трафика. Frequent Locations може да бъде изключена. Всъщност, услугата е доста подобна на една от екстрите в Google Now, но както знаем – Google услугите не се използват в Китай.

    Китайския пазар е от изключителна важност за Apple и често се разглежда като такъв с най-голям потенциал за растеж на приходите на компанията. Бидейки част от стратегията на ябълковата компания, тя не може да си позволи да развали отношенията си с китайското правителство и в този смисъл, решението им вероятно е опит да осигурят възможността да продължат да продават продуктите си в Китай.