Работят ли Huawei по собствена Kirin OS?

    Конкуренцията сред мобилните операционни системи в наши дни е жестока и неведнъж сме виждали как страхотни мобилни платформи, просто замират, защото не успяват да се наложат на пазара. Примерите са много, като започнем от WebOS, BlackBerry 10 и дори Tizen на Samsung. Всъщност, Samsung продължават да работят по Tizen и платформата се справя добре в Индия, като разбира се това се дължи на ниската цена на смартфоните им.

    Миналата седмица, в мрежата се появи слух, че Huawei също работят по своя собствена Kirin OS мобилна платформа, като алтернатива на Android на Google. Звучи като “изгубена кауза” през 2016 година, нали?

    Все пак, има логика…

    Huawei имат амбиции да се превърнат в номер 1 в продажбите на смартфони през следващите 5 години. Разбира се, силното им рекламно присъствие помага, но ако крайният продукт не е достатъчно добър – намеренията им не биха могли да се осъществят. Собственият EMUI (потребителски интерфейс) взаимства доста от iOS на Apple, като по този начин предоставя на потребителите “познато” и “с лекота” усещане при работа. Да не забравяме, че основна цел на Huawei е пробиването им на американския пазар – платежоспособни потребители за висок клас смартфони.

    Дали обаче Huawei наистина работят по Kirin OS?

    Ричард Ю (CEO на Huawei) е изразил ангажираността си да работи с Android “толкова дълго, колкото продължи отворение код на платформата”. В разговор с Weibo споделя, че компанията ще продължава да персонализира и подобрява Android платформата, както намерят за добре и в името на максимално доброто потребителско изживяване.

    Това разбира се, не е отговорът, който всички очакваме да чуем. Няма конкретен отговор, дали се работи по Kirin OS или не, но може да се спекулира…

    На практика, отговорът на Ричард Ю може да се тълкува, че компанията няма намерение да се отказва от Android, но в случай, че Google затворят платформата и забранят подобренията върху нея, тогава не е изключено да пуснат собствена платформа, която да продължи да предоставя на потребителите най-доброто изживяване.

    Ок – това звучи логично. Дали обаче, това е толкова лесно, колкото изглежда?

    Отговорът е – изобщо не е лесно. Към този момент, Android и iOS са с 8-9 преднина и броят на приложенията за двете платформи са доказателство за това. В Play Store има около 2 200 000 приложения, а в App Store – над 2 000 000. Разработчиците просто не се интересуват от платформи с малък пазарен дял и доказателство за това пазарът на приложения на Windows 10 Mobile с едва около 670 000 приложения. Именно липсата на приложения, принуди и BlackBerry, да се откажат от BlackBerry 10 и да заложат на Android с новите си смартфони.

    Какво мислите Вие? Бихте ли заложили на страхотен дизайн и хардуер в смартфон с нова за пазара операционна система? Преставете си Huawei P9, но с друга платформа (не с Android) и бихте ли си го закупили?

    чрез