Задава се нова, PCOLED технология при дисплеите

    RGB OLED технологията даде екраните за високия клас смартфони, включително “гъвкавите” такива, но тя скоро може да бъде заменена с по-добрата Plasmon-Coupled Organic Light Emitting Diode технология или накратко PCOLED. Тайванската ITRI компания обяви развитието на своя PCOLED дизайн, който може да увеличи живота на дисплеите до 27 пъти.

    PCOLED технологията замества традиционното червен, зелен и син цветни слоеве (RGB), използвани за добиването на бяла светлина, с червен, зелен и зелен “plasmon-coupling” фосфоресциращ дизайн с double-metal структура. Резултатът е много подобна светлина, като от RGB дизайна, но увеличава в пъти живота на дисплея.

    Слабото звено за живота на дисплеите обикновено е синия фосфоресциращ слой, който чувствително намалява живота на дисплея, в сравнение с другите светни слоеве. Когато качеството на дисплея започва на спада с времето, най-често вина за това имат сините пиксели. Чрез замяната на синия фосфоресциращ леър със зелен фосфоресциращи такъв, увеличава живота на дисплея до 27 пъти, което на практика решава проблема.

    Др. Минг Шан обяснява как работи всичко това на практика:

    В зеления фосфоресциращ материал, всъщност има син спектър, в допълнение към зеления, но е много слаб. С double-metal структурата генерираме повече плазмони и сменяме емисията от зеления, в синия спектър.

    Откритието е направено случайно, при провеждане на друг експеримент. От тогава ITRI са разработили два дисплея с размети от 10 х 10 и 15 х 15 см и вече търсят търговски партньори, докато своевременно продължават да развиват технологията си. Според тях, те са на поне на 1-2 години от анонса на PCOLED базирани продукти.

    източник