iPad Air 2 с триядрен чипсет се представя почти като съвременно PC

    PCMag са направили пълно ревю на новия iPad Air 2, но ако нямате време да го прегледате цялото – ето и кратко резюме:

    iPad Air 2 е по-тънък и по-лек от предшственика си. Камерата му също е по-добра, но все още не толкова, колкото в iPhone 5S или iPhone 6. Вече има TouchID сензор, но това, което наистина ще Ви впечатли е новият “оптически ламиниран дисплей” дисплей, премахващ въздуха между трите слоя на дисплея. Най-впечатляващото обаче е новия триядрен A8X чипсет, с представяне много близо до това на съвременен лаптоп.

    С представянето на iPad Air 2 миналата седмица, Тим Кук заяви, че A8X чипсетът има 40% по-бърз процесор и 2.5 пъти по-бърз графичен ускорител, от тези в миналогодишния A7 в iPad Air 1. Според ранните бенчмарк резултати, Apple дори са подценили представянето на A8X.

    В Geekbench, триядреният 64 битов Cyclone в A8X е около 20% по-бърз от двуядрения A7 в еднонишкови задачи и почти двойно по-бърз в многонишковите задачи. Тактовата честота е 1.5GHz на ядро, като за сравнение имайте предвид, че Snapdragon 805 например достига честоти от 2.5 и 2.7GHz на ядро.

    По отношение на графика, A8X също се представя страхотно и дава повече от два пъти по-добри резултати от миналогодишния A7 в AnTuTu. Все още не е съвсем ясно какъв точно графичен ускорител са използвали Apple, но вероятно става въпрос за четириядрен PowerVR Series 6 GX6450 (като в A8).

    A8X се представя много добре и на фона на останалите чипсети на пазара. Snapdragon 805 в Motorola Nexus 6 например, управлява еднонишкови и многонишкови в Geekbench с резултати от 1053 и 3355 или иначе казано наполовина от резултатите на A8X. Според ранните резултати на 64 битовият Tegra K1, който ще дебютира в Nexus 9, двата чипсета ще са сравними по производителност, което е логично, като се има предвид, че и двата са супер мощни и са по-скоро сравними с декстоп чипове, отколкото с мобилни такива.

    A8X има 3 милиарда транзистора, което е приблизително същия брой транзистори като в модерните десктоп чипове – например интелския Haswell. Въпреки, че транзисторите основно носят възможности и функционалност, все пак има връзка между броят им и производителността.

    Въпреки, че сравнението не е сериозно, A8X има Geekbench резултат много близък до двуядрения Core i5-4250U (Haswell чип, използван в 13 инчовия MacBook Air от mid-2013). Резултатите за едно и многонишкови задачи са съответно 1812 и 4477, докато на i5-4250U са 2281 и 4519. Geekbench не представя цялостното изживяване на лаптопите, но това най-малкото означава, че браузването в интернет от iPad Air 2 е толкова бързо, колкото и в съвременен лаптоп. Звучи добре, нали?

    С други думи, освен ако не се нуждаете от PC от висок клас за игри и работа с милтимедия, а по-скоро ще го използвате за поща и браузване в мрежата – iPad Air 2 и A8X ще се представят почти толкова добре, колкото и далеч по-скъпия MacBook Air от средата на 2013 година.

    xtremetech