Интересните моменти в Moto X: OK Google Now, Active Display и Motorola Assist

    Google Now е в центъра на софтуера при Moto X и доказателство за това е възможността за стартиране на приложението, както и за отключване на смартфона, само като кажете “OK Google Now”. Така, лесно ще може да добавяте нова аларма, да търсите информация за времето или да се обадите на някого без дори да докосвате устройството.

    Трите микрофона с активно заглушаване на околния шум трябва да осигурят безпроблемна работа чрез глас с Moto X, дори на разстояние до 4-5 метра. Има и тренировъчен процес, чрез който устройството се научава да разпознава само гласа на неговия притежател. За момента поддържаните езици са английски, френски, испански и португалски (вече би трябвало да сме свикнали, че Българският език не е нещо, на което производителите на софтуер обръщат внимание )

    По подразбиране, тази функция за гласов контрол е изключена. Дори обаче да я държите постоянно включена, това няма да окаже вличние на живота на батерията, заради наличието на специален чип.

    Друг интересен момент в Moto X е Active Display опцията. След като AMOLED дисплеите могат да използват енергия само за активните в даден момент пиксели, Moto X ще има възможнот да показва периодични новификации дори като е в Standby режим. Те ще пулсират автоматично, но любопитното е, че Moto X ще знае кога е поставен с дисплея надолу или пък се намира в джоба ви и съответно в тези моменти опцията няма да се активира.

    Когато пристигне нотификация, може да отворите кореспондиращото й приложение чрез слайд нагоре. Слайд наляво или надясно ще я премахне, а слайд надолу ще отключи устройството. Когато го вдигнете от масата пък, автоматично ще се покаже часа.

    Motorola Assist пък се стреми да контролира нотификациите в зависимост от това какво правите в даден момент. Ако шофирате например, Moto X ще използва GPS-а, за да изчисли скоростта Ви и ще влезе автоматично в режим за използване в кола с опция за четене на глас на съобщенията, автоматичен отговор с избран от Вас текст или стриймване на музика от устройството към аудио системата в колата. Motorola Assist ще проверява и събитията Ви в Google Calendar и автоматично ще изключва звука на устройството, когато види, че сте на среща. Разбира се, има ръчни настройки за позволяване на позвънявания от определена група хора или от някой, който Ви търси втори път за последните 5 минути. Чрез Sleeping mode ще може да се изключват автоматично звука на Moto X в часовете, когато сте си легнали.

    Clear Pixel камерата също заслужава внимание. Тя е с резолюция 10MP и ще прави страхотни снимки дори при слаба осветеност. Това е дължи на специалния оптичен сензор RGBC, който разполага с четвърти елемент – “Clear” за отделно измерване на светлината, вместо стандартния RGB (red/green/blue/.

    Според Motorola, резултатът е достъп на до 75% повече светлина от сензорите при останалите смартфони, което ще позволи по-бързо снимане без размазване при дневна светлина и подобрено представяне при слаба осветеност. Размера на индивидуалните пиксели е 1.4 микрона.

    Има опция за бързото стартиране на камерата като си завъртите китката два пъти. Снимките се правят като се натисне върху дисплея, а когато се натисне и задържи с пръст, започвате да правите много снимки една след друга (burst mode). Можете да тествате камера-приложението от тук (за Android 4.1 и по-нов).

    Камерата на Moto X снима видео с 1080p резолюция с възможност за правене на снимка, докато се прави запис на видео. Има LED светкавица, HDR режим, както и 4 пъти дигитален зуум.

    Това са само някои от интересните моменти в Moto X. Смартфонът се очертава да бъде хит благодарение на всички тези неща, както и на опциите за персонализиране на задния панел. Време беше, фокусът при Android устройствата да се измести малко от мощния хардуер към по-доброто потребителско изживяване. Поздравления за Motorola и Google.