Android Honeycomb 3.0 (трета част) – Нови неща за потребителите II

    Ъпдейтнати приложения

    Ако не сте разбрали, Google е положил доста усилия да преработи много от своите приложения така, че да изглеждат по-добре на големия екран. Те окуражават разработчиците да създават приложения специално за таблети. Ако сте създали своите приложения като сте се водели от насоките на Google, може да не се наложи да преработвате съществуващите приложения. Fruit Ninja е такъв пример и ще изглежда много добре на големия екран, въпреки че е разработен за телефон.

    Браузър

    Вероятно най-важното приложение в Android 3.0 е уеб браузъра. Новата версия на уеб браузъра предлага табове. Това може да изглежда нещо просто, но използването на табове прави много по-лесно преминаването между отворени прозорци, отколкото това ставаше в предишните версии на операционната система, които не бяха оптимизирани за таблети.

    Камера

    Приложението на камерата е значително преработено за по-удобно използване на по-голям екран. Повечето настройки се достигат чрез иконки, които са разположени в кръг около бутона, който прави снимките, и се намират в дясната част на приложението. Голяма част от екрана е оставена за преглед на снимките. Няма меню в приложението, тъй като няма нужда от такова. Всички настройки се достигат с един клик и са разположени върху екрана на приложението.

    Видео чат с Google Talk

    Honeycomb официално ще поддържа видео чат и потребителите вече няма да разчитат на приложения от различни разработчици за целта. Google вгражда тази възможност в своето Google Talk приложение, тъй като вече милиони потребители използват услугата. Google е работил усилено по стабилизация на изображението при видео чат, за да направи изживяването страхотно за потребителите, независимо дали пътуват или седят на бюрата си. След логване в Google Talk ще можете да говорите с всеки, който се е логнал в Google Talk, независимо дали използва мобилно устройство или компютър.

    Музикален плеър

    Музикалният плеър е преработен, има 3D въртележка, с която можете да навигирате между албумите. Има и изглед, в който албумите са разположени в списък, ако предпочитате по-лесно и бързо да намирате търсения албум. Като цяло музикалния плеър изглежда доста добре.

    YouTube

    YouTube приложението в Honeycomb е по-добро от всякога. Използван е Renderscript, приложението е изцяло триизмерно и използва въртележката, която се използва за първи път в преработеното приложение Android Market. Както много от преработените приложения за Honeycomb, YouTube приложението също използва fragment-и. В лявата част са показани категориите, а видеото е в дясната част. Имате възможност да споделяте видео в YouTube от самото приложение.

    Google Books

    Приложението Google Books също е преработено, като е използван Renderscript, има 3D въртележка, която се използва за навигация между закупените електронни книги. Google представи приложението и показа колко гладко се прелистват страниците, дори и когато има картинка на съответната страница. Анимацията и ефектите са страхотни, въпреки, че четящите книги не търсят точно това.
    Има още множество приложения в Honeycomb, които са преработени.

    Widget-и

    Вече widget-ите официално могат да бъдат скролирани, което е доста готино, особено при положение, че още от HTC Sense при Android 1.5 имаше widget-и, които се скролират. Има различни типове widget-и в Honeycomb – 3D stack (купчина), grid (мрежа) и list (списък).

    Bookmarks widget-а е widget, който показва любимите страници, разположени в мрежа (таблица). Подобен на него е списъчния widget, но при него нещата се показва във вид на списък. Нов интересен тип widget е stack (купчина) widget-а, който показва информацията, разположена в купчина. Google представи този тип widget с Google Books widget-а, при който можете да преглеждате различните книги от началния екран, като с плъзгане на пръста показвате следващата книга от списъка.

    Малко неудобство при използването на widget-ите е, че когато искате да сложите widget на началния екран, има страшно много widget-и, от които да избирате. Много от тези различни widget-и представляват същия widget, с малко променени размери. При множество инсталирани приложения, всяко от които предлага множество различни widget-и, може да се окаже доста бавно и изнервящо избирането на желания widget. Може би, по-удобно за потребителите щеше са бъде, ако те можеха да променят размера на widget-а, вместо да има различен widget за всеки размер, който им се предлага.

    Очаквано, но липсващо

    Очаквахме Google да представи своята музикална услуга заедно с Hoeycomb, но това не се случи. В момента потребителите могат да купуват музика от Amazon MP3 sotre, или да стриймват музиката от домашния компютър към мобилното устройство с помощта на приложения като HomePipe и mSpot. Google Music ще се появи в даден момент, но нямаме информация кога ще се случи това.

    Източник: www.intomobile.com

    “””