Мобилните технологии помагат за борба с проблемите в селските райони на Индия

    Изследователи от Университета на Сидни в Австралия заедно с партньори от Индия са използвали мобилни технологии, за да проследяват болестите и недохранването в отдалечени части на Индия. 63 от всеки 1 000 индийски деца умират преди да навършат пет годишна възраст, като недохранването оказва влияние върху това.

    „Често забравяме колко лесно умират бебетата“, споделя Anne Marie Thow от Университета на Сидни. Заедно с Michael Dibley от Училището за обществено здраве в Сидни, тя ръководи проект в Южно Азиатската мрежа за изхранване на бебета, за да проследи недохранването на бебета в Индия.

    Проектът окуражава по-доброто хранене на бебетата, като мобилните телефони са използвани за осигуряване на информация и съвети за семействата в селата. Акушерка проверява наскоро родилите майки, както и жените, които се очаква скоро да родят, като им звъни всяка седмица. Докато бебетата растат, жените получават специални текстови съобщения всеки ден.

    Професор Dibley споделя: „Съветването е от съществено значение за ангажирането на трудните за достигане общества. Нашата програма цели да осигури нови и разнообразни източници на информация на жените, които може да се намират в затворени социални мрежи.“

    В селата, където цялото семейство споделя един мобилен телефон, той се надява, че информацията за правилното хранене ще бъде споделена с цялото семейство. Няма лесен начин за справяне с проблемите с недохранването при децата. Имаме нужда от намеса, която може да бъде осъществена в голям мащаб, за да има резултат.

    Друг учен от Сидни използва мобилните телефони, за да помогне на жените от Индия да се намали заплахата от рак на маточната шийка. Има лесна превенция за рака на маточната шийка, но ограничените медицински услуги в селските региони, както и социалното клеймо, свързано с рака, спират жените да търсят помощ. През 2010 година 34 000 жени от Индия са починали от рак на маточната шийка. Голяма част от тях са били на възраст в края на тридесетте и началото на четиридесетте години и са живеели в селските райони.

    Едно от най-големите предизвикателства е да се подобри разбирането на жените относно рака на маточната шийка. Учените се надяват да се справят с този проблем с помощта на интерактивна мобилна програма, която е стартирала в селските райони в Тамил Наду. Правителството на Индия планира да осигури безплатни мобилни телефони на най-бедните семейства в страната. Жените ще могат да звъннат на VoiceSite и да зададат своите въпроси и притеснения, на които да получат отговори. Новата технология може да достигне до всички жени, независимо дали те могат да четат или не.