40 успешни бизнес модела за Android OS (Част 1)

    Едно от най-големите предизвикателства пред всяка нова мобилна платформа е да се измисли правилния бизнес модел, т.е. да се изработи начин за правене на пари чрез нея. Много хубави проекти замират именно защото не са комбинирани с подходящ бизнес модел. И докато някои хора се занимават с Android OS просто като хоби, то други биха искали да изкарват и някой друг долар от цялата работа.
    Един от основните аргументи в спора Android vs iPhone, е че продадените приложения за iPhone са много, много повече. Това обаче може да се дължи и на пазарния дял на двете платформи. Така или иначе продажбата на приложения е само един от над 40 бизнес модела или начина за правене на пари, които могат да бъдат приложени в Android OS. В тази статия ще ви опишем първите 6, като останалите ще публикуваме в поредица от статии в близките дни.
    1.) Продажба на приложения на отделни хора.
    Това е най-старият начин за правене на пари. Пишете приложение, публикувате го в Android Market. X-брой потребители влизат в магазина за софтуерни приложения, Y-брой потребители намират точно вашето приложение и Z-брой потребители си го купуват. Кратко, точно, ясно.
    2.) Продажба на приложения на фирми и компании.
    Отделните потребители не са единствения потенциален пазар. Фирмите купуват тонове софтуер всяка година, като част от този софтуер е предназначен за служебните мобилни телефони. Така вече се борите за хиляди долари от лицензи, а не за центове от продажба на дребно. А Android има не лош потенциал да стане притегателна платформа за корпоративните клиенти (каквото е положението с BlackBerry в момента).
    3.) Продажба на приложения на училища, университети и други институции.
    Предприятията не са единствените, които купуват софтуер „на едро”. Образователните институции също имат подобен навик, а това разкрива изцяло нови канали за продажба.
    4.) Продажба на приложение на производителите на телефони.
    Това е блян на много програмисти. Включването на вашето приложение в заводския фърмуер на даден телефон е не само престижно, но и изключително доходно. Отново се избягва продажбата на парче, а ако приложението ви наистина си струва производителят ще плати почти всяка цена.
    5.) Продажба на приложение на създатели на софтуерно съдържание (content provider-и).
    Изкарването на приложение в Android Market не винаги ще донесе успех. Причините за това може да са най-различни. Ако обаче имате стойностно приложение, може да решите да дадете правото за разпространение на друг автор на софтуер (срещу заплащане разбира се), който има вече утвърдени пазарни позиции, множество канали за продажба или с две думи – връзки тук-там. Така приложението ви ще се реализира на пазара, а вие ще си изкарате някой друг долар от лицензионни такси.
    6.) Продажба на приложение на доставчици на услуги (service provider-и)
    Това може да са операторите например. Създайте например приложение за безналични плащания през телефона и го продайте на най-големия оператор, който ви попадне в полезрението. Ако приложението е качествено операторът ще го закупи и ще създаде цяла услуга базирана на него. Или пък просто създайте приложение, за вече съществуващи услуги (например плеър за гледане на телевизия на мобилните телефони).

    Очаквайте в скоро време следващата поредица и идеи за успешни бизнес модели.
    Източник: http://www.androidguys.com

    “””