Cyanogen събират 7 млн. долара, за да направят по-добра версия на Android

    CyanogenMod е един от най-популярните custom ROM-ове за Android. Стартирал като страничният проект на Стив Кондик по онова време (2009 година), днес е с толкова огромни размери, че създадената от него Cyanogen Inc. през 2012 година, започва да се цели все по-високо.

    Вчера Cyanogen Inc обявиха, че са събрали 7 млн. долара от Benchmark Capital и Redpoint Ventures. Целта – да стане третата по популярност операционна система, като задминат дори BlackBerry и Windows Phone. И всъщност, може би са много близо до осъществяването й.

    Към момента, CyanogenMod се използва от повече от 8 млн. потребители. Или поне това е бройката на тези, които са решили да споделят данни със Cyanogen. Реалните потребители на ROM-а, вероятно са поне 2-3 пъти повече, споделя CEO-то на компанията Kirt McMaster.

    Популярността на Cyanogen всъщност е доста изненадваща, като се има предвид “тегавия” процес по инсталацията на софтуера. В някои от упътванията, има цели 23 стъпки, като потребителите изрично са предупредени, че това може да повреди устройствата и да наруши гаранцията им. Някои оператори заключват bootloader-ите и по този начин допълнително пречат на инсталирането на custom ROM като CyanogenMod.

    Въпреки това, милиони потребители явно са склонни да поемат тези рискове, a в някои ситуации и главоболия, с единствената цел да направят своето устройство такова, каквото ТЕ самите искат. Не каквото операторите мислят, че трябва да бъде или пък производителите на самия хардуер. CyanogenMod носи толкова много предимства, че пречките наистина си заслужават. В този ред на мисли, може да погледнете съветника Топ 10 причини да изберете CyanogenMod пред фабричен ROM.

    Финансирането от 7 млн. долара е позволило на Cyanogen да наеме екип от 17 супер талантливи разработчици, с офиси в Сиатъл и Пало Алто. След като събирането на сумата е приключило през април месец, компанията работи усилено върху два ключови елемента: програма за Windows, чрез която може да инсталирате CyanogenMod на своето устройство само с натискането на един бутон, както и партньорство с производител на хардуер, детайли за което ще научим в следващите няколко седмици. Освен това, следващата година, Cyanogen възнамеряват да направят промени по бранда си и вероятно ще изберат ново име.

    Визията на компанията за Android винаги е била насочена повече към продуктивността. Техният софтуер ще остане безплатен, но тогава от какво ще се печели? McMaster и Kondik споделят, че имат много идеи за печалба, но за момента не искат да споделят детайли за тях.

    “Ако си операционната система на устройство с 50 млн. потребители, то има много начини да правиш пари. Не става дума само за големия брой потребители, а за това да създадеш услуги, които те не могат да намерят никъде другаде”, добавя McMaster.

    Трябва да се има предвид обаче, че някои от тези услуги могат да бъдат блокирани. Така например, основните Google приложения като Gmail, Chrome, Maps и други не са част от Android. Те са част от Google Play Services, които изискват устройството да бъде сертифицирано от Google. И тук става интересно, защото е възможно оригиналното устройство да е било сертифицирано, но след инсталацията на модифицирания софтуер, то да не изпълнява условията на Google.

    Google все още не са коментирали публично Cyanogen, но отношенията между двете компании си заслужава да бъдат следени изкъсо, защото в крайна сметка, Cyanogen се цели да отхапе парче от пая на Android.

    Все още има доста време преди инсталирането на custom ROM да е толкова лесно, колкото свалянето на игра от Play Store. Въпреки това, Cyanogen виждат потенциал в проекта и най-вече място за развитие, за да могат потребителите да получат най-доброто, въпреки ограниченията на оператори и производители на хардуер.

    Пожелаваме успех на Cyanogen и очакваме още много добри новини от щаба им.