Samsung Galaxy S5 Видео ревю. Достоен наследник ли е на бестселъра S4?

Galaxy S линията смартфони на Samsung несъмнено е хит на пазара и то не само в България. В това ревю, ще видим дали Galaxy S5 е достоен наследник на бестселъра Galaxy S4.

Основни акценти в хардуера на Samsung Galaxy S5:

  • IP67 сертифициран – максимална защита от прах и издръжливост във вода до 30мин на дълбочина до 1 метър
  • четирибандова GSM/GPRS/EDGE и четирибандова 3G (HSPA) свързаност, LTE
  • 5.1 инчов Full HD Super AMOLED дисплей, 16 милиона цвята
  • четириядрен Qualcomm Snapdragon 801 чипсет, Adreno 330 графичен ускорител
  • 2GB RAM
  • 16/32GB вътрешна памет
  • 16MPx ISOCELL основна камера с подпомагащ бързото фокусиране Phase-Detection автофокус, 4K видеозапис
  • 2MPx предна камера, 1080p видеозапис
  • USB 3.0 (microUSB 3.0) и MHL 2.0 (съвместимост с microUSB 2.0)
  • WiFi a/b/g/n/ac, WiFi Direct, DLNA, Download booster
  • Bluetooth 4.0
  • NFC
  • GPS с A-GPS, GLONASS
  • IR – за дистанционно управление
  • Сензор за пръстови отпечатъци
  • Сензор за измерване на сърдечния ритъм
  • 2800mAh батерия

Основни акценти в софтуера на Samsung Galaxy S5:

  • Android 4.4.2
  • последна версия на TouchWiz интерфейса на компанията
  • променена конфигурация на капацитивните бутони (Menu е заменен с RECENT Apps. Menu функционалността е със задържане на новия RECENT Apps бутон)
  • Ultra Power Saving Mode
  • Smart Gestures – Smart Stay, Smart Pause
  • Air Gestures

Хардуер

Това може би е най-лесната част при сравняването на Galaxy S5 и Galaxy S4. Очевидно е, че S5 е с по-нов и по-мощен хардуер от предшественика си. Налице е по-мощен чипсет (Snapdragon 801 @2.5GHz), по-голям екран (5.1 инча срещу 5.0 инча при S4), USB 3.0 за по-бърз трансфер на файлове, нови сензори за пръстов опечатък и измерване на сърдечния ритъм и по-добра 16MPx ISOCELL основна камера. По-голяма е и батерията – 2800mAh, благодарение на която няма да имате проблем дори в много натоварените дни.

IP67 сертифициран

Страхотна новина за бъдещите собственици. Смартфонът не е създаден, за да “плувате в морето” с него, но със сигурност ще оцелее в ежедневието Ви. Вече не са проблем случайни разливания на течности около него (докато сте на заведение например), което е повече от достатъчно. Устройството разполага с USB 3.0 и е защитено с капаче. Защитата от вода продължава и с гумирана лента на гърба на задния капак, предпазваща вътрешните компоненти в смартфона.

Дизайн

Дизайнът на Galaxy S5 е сходен с този на S4, но по-изострени ръбове. Има страхотен 5.1 инчов Super AMOLED дисплей (1080p). Харесва ни леко издадената над дисплея странична лайсна, която го предпазва при поставяне на равна повърхност. Гърбът на смартфона отново е от пластмаса, но този път приятна на допир и с интересна шарка. От Samsung изтъкват използването на пластмасата като предимство, заради сменяемата батерия и по-малкото тегло, които са факт, но за нас, най-голямото предимство си остава по-трудното нараняване при изпускане. Естествено, всеки сам за себе си трябва да прецени дали предпочита метален/алуминиев корпус за премиум усещане или пластмасата заради по-трудното нараняване.

TouchWiz

Samsung променят и интерфейса в новия Galaxy S5. Налице е последната версия на TouchWiz с плосък дизайн и променени на места функционалности. Всъщност, тази година с излизането на S5 и новия TouchWiz, Samsung обръщат сериозно внимание не само на новите функционалности, а и на това как те да бъдат лесни за употреба и на удобни места.

Наблягаме на тази подробност:

Galaxy S5 и новият TouchWiz правят смартфона далече по-лесен и по-удобен за употреба.

Хареса ни промяната на функционалността на капацитивния бутон за контекстното Menu. Всъщност, Samsung са приели начина и бутоните за управление от “чистото Google изживяване“, такова каквото е при Nexus 5 например и за нас – това е правилно. Той вече изпълнява ролята на Recent apps, което прави превключването между приложенията далеч по-бързо. За контекстно менюзадържате на новия Resent Apps бутон. Забелязахме, че използваме Recent apps доста по-често от бутона за контекстното меню, което автоматично прави промяната положителна.

За още бърз достъп до определени приложения е и новата “Кутия с инструменти“. Представлява полупрозрачна кръгла иконка за бърз достъп до 5 приложения по избор. На практика, иконката се вижда като леър върху всяко приложение, което използвате и дава най-бързия възможен достъп до избраните от Вас приложения. Готино е и работи.

Кутията с инструменти и сменената функционалност на Menu бутона с Recent apps помагат много, наистина много при работата с Galaxy S5.

Ultra Power Saving Mode

На практика, това е пример (един от малкото), които показват, че понякога персонализацията на Android от производителите, може да бъде доста полезна. UPSM ще Ви спаси, в случай, че разполагате с малко батерия и няма изгледи скоро да имате достъп до контакт. С активирането му, Samsung правят драстични промени в работата на устройството:

  • дисплеят става черно-бял (при AMOLED екраните, черният цвят се показва като пикселите просто не светят, което естествено води до икономия на батерия)
  • намаляват броя и честотата на работещите в смартфона ядра. Остават активни само две ядра с максимална честота от 1.5GHz, вместо четири @2.5GHz)
  • намаляват подсветката на дисплея до 87 нита (при максимално 400 нита)
  • намаляват опресняването на екрана на 30 херца
  • спира всички процеси във фонов режим

Като резултат от работата на Ultra Power Saving режима, на практика използвате смартфона за да провеждате гласови разговори, да получавате съобщения и да преглеждате страници в интернет. Орязаният в този режим хардуер няма да се отрази на работата на смартфона, а със сигурност ще помогне за да се удължи времето на престой. При нашите тестове, Galaxy S5 издържа 24 часа в режим на готовност с едва 10% от батерията.

Car Mode и S-Voice

Може да се окаже изключително полезен в случай, че често пътувате. Променя интерфейса с няколко големи бутона – за навигация, управление на музикалните Ви файлове, повиквания, СМС и други. Готин детайл е, че Samsung са направили работата в Car Mode още по-лесна с гласова активация и управление, посредством S-Voice. Във видеото, можете да видите как точно работи всичко това.

Google Now

Не е пропуснат и Google Now. С всеки изминал месец, асистентът на Google става все по-добър, добавят се нови карти и функционалности. Активацията на Goolge Now е със задържане на Home бутона или гласово, в случай, че на началния екран на който се намирате има уиджет с търсенето на Google.

Multi Window

С новата версия на TouchWiz, се подобрява и Multi Window приложението. Отново можете да управлявате две приложения едновременно, но този път можете да ги запаметявате като комплект и да ги стартирате едновременно и само с едно тапване. Това за пореден път показва желанието на Samsung да улеснят работата със смартфона.

IR сензор

Още веднъж – Samsung залагат на лесно и удобно управление и с дистанционното управление за телевизор, сет топ бокс, климатик и други. Въпреки, че и Galaxy S4 имаше тази функционалност, тук вече можете да я използвате с уиджет от лентата за известия и дори от lock screen-а.

S-Finder и Бързо Свързване

На лентата за известия са изнесени за по-бърз достъп и S-Finder за да търсите абсолютно всичко в смартфона и опцията за Бързо Свързване на Galaxy S5 с безжичен принтер, по DLNA с по-голям екран (телевизор), MIRRORING на екрана посредством MIRACAST, Bluetooth и каквото още се сетите. Всичко работи автоматично – просто тапвате на Бързо Свързване и ще видите всички възможни устройства с които можете да свържете смартфона.

Налице са търсене в настройките, My Magazine на най-левия начален екран, познатите от S4 Smart Gestures и Air Gestures. Можете да увеличавате скоростта на download или така наречената Download Booster опция, която комбинира мобилния интернет през оператора и WiFi.

Ключов момент в Galaxy S5 е и новата ISOCELL камера. Samsung не само са увеличили мегапикселите (вече са 16MPx), а и са добавили нов, втори метод за фокусиране – PHASE DETECTION автофокус. Традиционният автофокус в смартфоните, разчита на различията в контраста за да фокусира. При S5 дебютира и въпросният PHASE DETECTION автофокус, който най-простичко казано сравнява светлината, за да определи приблизителното разстояние на което се намира обекта, който трябва да фокусира. Това намалява времето за фокусиране и според официалните данни, камерата на S5 има супер бърз автофокус и може да фокусира за 300 милисекунди.

Galaxy S5 безспорно има по-добър хардуер от предшественика си. На практика всичко е по-добро – дисплей, чипсет, IP67 сертифициран, нови сензори за пръстов отпечатък и за измерване на сърдечния ротък, батерия и много други. Въпреки това обаче, основният акцент на корейците тази година е в софтуера и по-скоро в това да го направят максимално лесен за употреба. Определено има страхотни попадения и Galaxy S5 със сигурност е достоен наследник на Galaxy S4.

Ревюто е направено със съдействието на Vivacom. Можете да закупите Galaxy S5 с абонаментен план и субсидия от оператора на цени от 759.90лв до 1039.90лв с едногодишен договор или от 659.90лв до 999.90лв с двугодишен договор. Има и варианти за изплащане. Вижте всички оферти за модела на официалния сайт на оператора.