Само преди няколко дни на WWDC 2013, Tim Cook обяви, че 93% от потребителите на iOS използват последната версия на мобилната платформа на Apple. За по-добрата визуализация вече може да се види и съответната графика в портала за разработчици на компанията. В нея намират място и iOS 5 с 6% дял, както и по-малко от 1% с по-стара версия на iOS. С други думи, тук също има фрагментация, но тя е далеч по-незначителна, отколкото при Android.
Както е известно, фрагментацията при мобилната операционна система на Google винаги е била сериозен проблем и последните цифри продължават да го доказват. Според тях, Android 2.3 Gingerbread (вече на 2 години) все още държи сериозен дял – 36.5%. Това означава, че всички потребители с тази версия нямат достъп до нови благинки като Google Now, подобренията внесени чрез Project Butter, новите нотификации, уиджети на lock screen-а и куп други неща. Ето я и нея:
Причината за този проблем при Android е пределно ясна и се дължи на многото и разнообразни модификации на операционната система, които производителите на хардуер слагат в своите устройства. Съответно ъпдейтите се бавят и нататък историята е ясна. Apple от своя страна пускат официалния ъпдейт на последната версия на iOS за всички устройства, които разполагат с нужния минимален хардуер, за да се справят с нея.