Android Honeycomb 3.0 (първа част) – Нови неща за разработчиците

    Google представи някои вълнуващи нови възможности, които разработчиците ще могат да използват, за да се възползват от предимствата на Honeycomb. Някои от тези нови API-та са Fragments, Renderscript и нови animation framework-ове, които дават на Android хубави особености и цялостен блясък върху и без това страхотната операционна система.

    Fragment-и

    Andy Rubin спомена за fragment-ите по време на конференцията Dive Into Mobile миналата година. Fragment-ите вграждат специфична функционалност за приложението, като правят приложенията при голям екран по-лесни за използване и добавят хубав изглед. С други думи, екранът на устройството се разделя на няколко (обикновено 2) панела, като във всеки панел се показва различна информация. Вече видяхме тази възможност да се появява на много таблети. iPad, Galaxy Tab и още много използват този метод, просто Google му е дал име.

    Fragment-ите бяха показани с Gmail приложението в хоризонтален режим. Виждат се всички папки в лявата част на екрана, в дясната се вижда съдържанието на избраната папка. В този случай, inbox се вижда в дясната част на екрана. След маркиране на конкретен email, fragment-ът, показващ папките се плъзва наляво, неговото място се заема от fragment-а, показващ inbox-а, който оставя място за съдържанието на email-а.

    За момента Google не споделя да има намерение Honeycomb да има версия за смартфони, но въпреки това fragment-ите ще стигнат и до смартфоните. Можем да очакваме в следващата версия на Android, която ще бъде предназначена за смартфони, Ice Cream Sandwitch, да присъстват много от възможностите на Honeycomb.

    Нови Application Framework-ове

    Има множество нови application framework-ове за разработчиците, които им дават допълнителни функции. Сега потребителите могат да влачат конкретен email до друг fragment. Беше показано как потребител може да завлече избран email до друга папка във fagment-а, показващ папките и по този начин да премести самия email. Това е много просто и удобно за използване от потребителите.

    Друг нов framework е вградения application bar/action bar (лента с приложения/лента с действия), който премахва нуждата от отделен Menu бутон. Когато е избран конкретен email, application bar-а в горната дясна част на приложението променя предлаганите опции, като се показват различните действия, подходящи за избрания обект. След като изберете email, в application bar-а ще видите опции, които преди това се показваха с натискане на бутона Menu.

    Следва новия animation framework. Той ще позволи на разработчиците да добавят ефекти и блясък на своите приложения.

    2D Хардуерно ускорение и Renderscript

    Honeycomb използва графиката, както никога преди. Google сериозно се е фокусирал върху графиката.

    Honeycomb позволява на разработчиците да използват хардуерно ускорение за 2D графика като добавят само един ред код в своето приложение. То ще добави по-гладко изпълнение на графиката. Но най-новото е 3D графиката на Google, Renderscript.

    Renderscript е 3D engine от Google, който доставя необичайно гладка 3D графика. Той ускорява графичните операции и обработка на данни, като приложенията вървят леко и гладко. Новите приложения YouTube и Google Books използват Renderscript и изглеждат невероятно добре.

    Източник: www.intomobile.com

    “””