Теория на конспирацията или защо Galaxy S6 е по-скъп от iPhone 6?

    Скоро Galaxy S6 и S6 Edge ще бъдат на разположение на различни пазари в целия свят. Тази година обаче, двата флагмана на Samsung ще бъдат по-скъпи от обикновено. Нещо повече, те ще са по-скъпи дори от iPhone 6 и iPhone 6 Plus на Apple. По-високата цена на Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge тази година, разбуниха духовете в мрежата, мненията на потребителите и ревюъри са различни, но дали в крайна сметка, това ще бъде от полза на компанията или не…?

    Едва ли може да се отговори на този въпрос директно, но Forbes имат любопитна теория по въпроса. Според тях, Samsung са вдигнали цената на Galaxy S6, над тази на най-големия им съперник (iPhone 6), не заради премиум материалите и хардуера, а заради “изявлението“, което поставят към потребителите:

    “Galaxy S6 е най-добрият смартфон на пазара и затова е и най-скъп”

    Естествено, в разсъжденията им има много истина. Всички знаем, че себестойността на смартфоните рядко надвишава 300 долара и всичко отгоре са разходи за логистика, реклама, R&D, офиси и разбира се печалба. Със сигурност, Samsung можеше да направят цената на Galaxy S6 същата като на iPhone 6, което напълно подкрепя твърденията на колегите от Forbes.

    Всъщност, моментът за подобно “изявление” от страна на Samsung е добре премерен и е в точния момент. Премиум материалите оправдават част от “завишението” на цената, но според нас, доста добър аргумент може да бъде и наличието на новия Exynos 7420 чипсет на компанията.

    Без да излизат с официални изявления, Samsung просто не използваха Snapdragon 810 чипсетите на Qualcomm в новите си модели. Мрежата буквално се взриви от слухове от анонимни източни, твърдящи, че Samsung не го използват, заради прегряване. Не е изключено, това да е точно така, но няма как да не признаем и вредата, която ще нанесе това на Qualcomm и всички производители, които разчитат на Snapdragon 810 в смартфоните си. В това число, на практика са всички останали – HTC, Sony, LG, Motorola и други.

    Излиза, че Galaxy S6, използвайки страха на потребителите от евентуално прегряване на Snapdragon 810 в LG G4, HTC One M9, Xperia Z4, без проблем ще го изведе с “едни гърди напред”. Имайте предвид, че не само българсията потребител се страхува най-много от “да не настине и да се не мине”.

    Иначе казано, няма да се изненадаме, ако благодарение на Exynos 7420, Galaxy S6 (S6 Edge) без проблем елиминират конкуренцията сред топ Android устройствата на пазара за 2015 година. Samsung възнамеряват да продават чипсета си и на други производители, но едва ли ще видим друго устройство с Exynos 7420 до края на годината (от друг производител).

    В случай, че това е стратегията на Samsung, то тя може да се окаже обаче и доста рискована за компанията. Android операционната система е на пазара от около 7 години и гийковете вече са доста наясно с нея. Има много смартфон потребители, които търсят разумното съотношение между качество и цена. Естествено, няма как да не се сетите за новите големи играчи на пазара – Lenovo, Xiaomi и Huawei. Устройствата им във високия клас са доста по-евтини и се справят страхотно в ежедневието. За среден и нисък клас изобщо няма да коментираме – едва ли някой може да се пребори с далеч по-евтините китайски смартфони

    Разбира се, има и други теории за по-високите цени на Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge. Според някой, това е начинът на Samsung, да компенсират значителния спад в печалбите си от миналата година и да увеличат средната цена на продаден Galaxy смартфон.

    Лично за нас, тази теория е малко вероятна. Да, това би увеличило средната цена на устройствата им, но колкото до печалбите, има доста по-разумен начин да ги увеличат. Имайки предвид, че несъмнено проучват стратегията и методите на Apple, просто трябваше да направят като тях – да пуснат Galaxy S6 и S6 Edge с 16GB вътрешна памет, вместо с 32GB. Предвид липсата на слот за разширяване на паметта с microSD карти, повечето потребители (ако не всички) биха предпочели по-скъпия Galaxy S6 64GB, което би донесло допълнителни 100 долара на компанията за всяка продадена бройка. Това отново би увеличило средната цена на продаден смартфон, а колкото до печалбата – сами можете да пресметнете, колко прави 40-50 милиона продадени смартфона, всеки с по 100 долара по-висока цена…

    В крайна сметка, има ли теория на конспирацията в ценообразуването на Samsung за Galaxy S6 и S6 Edge? В случай, че има, коя теория Ви се струва по-вероятна? И накрая, ще затвърдят ли Samsung позицията си на световен лидер при Android устройствата или ще утежни ситуацията им? Не се притеснявайте, споделете в коментарите.