Как може да бъде подобрен 9-годишния 30-пинов dock connector на Apple? Като се намали размера му. По-малките устройства имат нужда от по-малки connector-и. По-прост дизайн може да се окаже по-лесен за използване, по-лесен за производство, с по-малък шанс за проблеми, по-евтин. Може да бъде по-дълготраен. Никоя технология не е вечна, но може да се помисли как да бъде направен dock connector-ът така, че да се използва в продължение на години. Конекторът трябва да се използва от различни продукти. Днес имаме смартфони, таблети, компютри, MP3 плеъри, но в бъдеще можем да очакваме появяването и на нов вид продукти. Когато 30-пиновите конектори за първи път се появяват, iPhone все още не е съществувал. Той се появява четири години по-късно.
Готиното маркетингово лого също е нещо важно. Като заглавие, което да бъде използвано при рекламата на продукта.
Конекторите в своята същност са доста елементарни. Накрайник се пъхва в дупка, в резултат на което две метални части се допират и създават електрическа верига.
Но в повечето случаи нещата са малко по-сложни. Когато двете части на конектора, които се съединяват имат по-сложен дизайн, свързването им може да създаде известни проблеми. Например включването на кабела на монитора не е толкова лесно и често конекторът се оказва с огънати pin-ове. Дори USB конекторът често създава проблеми, поради което много от потребителите правят по няколко опита, при които им се налага да пробват различни посоки, докато успеят да го свържат. Настоящия 30-пинов конектор на Apple има подобен дизайн:
В повечето случаи нещата работят добре, но необходимостта да се напаснат двете части може да създаде проблеми в някои случаи и да доведе до повреждане на конектора.
По-прост и лесен за използване дизайн би изглеждал така:
Някои конектори използват подобен дизайн – аудио жаковете, например. Намаляването на сложността води до намаляване на възможностите за грешки.
За да може да се предава сигнал, трябва да има постоянна връзка между металните краища. Конекторите и портовете обикновено са така направени, че твърда метална част прави контакт с гъвкава метална част. Гъвкавата част здраво обхваща твърдия метал, което предодвратява загубата на сигнал.
Тук забелязваме 8 златни пина, те са малки и плоски, приличат на конекторите върху SD карта. Това означава, че по-здравите солидни метални части за открити, а по-слабите, гъвкави части метал вероятно са скрити във вътрешната част на порта на устройството. Солидните златни пинове са разделени един от друг с бяла пластмаса. Тук няма дупки или отвори, които да се напасват. Целият конектор изглежда като един накрайник, т.е. използван е най-простия дизайн за конектор.
Пиновете изглежда са поставени от двете страни на конектора на едни и същи места. Възможно е тези 16 пинове (8 от едната и 8 от другата страна) да се използват по два начина. При първия вариант се използват всичките 16 пинове независимо един от друг. При втория варинт пиновете от едната страна имат същата функционалност като пиновете от другата страна. Това означава, че както и да бъде поставен конекторът в порта, това няма да повлияе на работата му.
Преди време се появи информация, че в iOS 6 beta се споменава хардуерна опция с името “9Pin” (9 пина). Ако сребристата част на конектора се използва като 9-ти пин (земя), то този слух се потвърждава.
На снимката виждаме, че конекторът е със саоблени ръбове. Това може да позволи на потребителите да вмъкват конектора в съответния порт без да е необходимо да внимават. Заоблените ръбове ще позволят на конекторът да се плъзне в порта дори и без потребителят да го е нацелил съвсем точно, като конекторът няма да бъде повреден, а устройството няма да бъде надраскано.
На снимките видяхме вариант за новия dock connector, който очакваме да бъде използван в следващия iPhone, както и в останалите устройства на Apple. Няма гаранция, че снимките наистина показват конекторът, който ще бъде използван в бъдещите устройства на Apple. Въпреки това, изглежда като много добър вариант.
Източник: Gizmodo