Най-важното за Galaxy S8 и Galaxy S8+

Samsung представиха Galaxy S8 и Galaxy S8+ без изненади. Всичко, абсолютно всичко за двата нови флагмена беше изтекло през последните месеци. След като вече цялата тази информация е официална, нека да видим каква е ситуацията.

Харесва ни

1. Нов дизайн с Infinity дисплей

https://www.youtube.com/watch?v=D8Ert5yjMV4

Galaxy S8 и Galaxy S8+ имат изцяло нов и страхотен дизайн. Наистина. Лицевият панел и почти изцяло зает от новия Infinity дисплей и невероятната 2960 х 1440 пиксела резолюция. И всичко това не е просто красиво, а носи на потребителите огромни дисплеи в сравнително компактни смартфони…

Infinity дисплеите са Super AMOLED, с извити краища и съотношение на страните 18.5:9 (по-издължен от дисплея на LG G6). Новите и по-издължени дисплеи са причината за сбъдването на една от мечтите на потребителите – дисплей, заемащ почти цялата лицева част на смартфоните.

Galaxy S8 например (148.9 x 68.1 x 8 mm) е едва с 1.6 см по-висок от iPhone 7 (138.3 x 67.1 x 7.1 mm), но има 5.8 инчов дисплей, вместо 4.7 инчовия в iPhone 7. Galaxy S8 е с физически по-малки размери от Galaxy Note 7 (153.5 x 73.9 x 7.9 mm), но има по-голям дисплей (5.8 инча срещу 5.7 инча).

Колкото до Galaxy S8+ ситуацията е много подобна – огромен дисплей в малък корпус:

  • Galaxy S8+: 6.2 инча, 159.5 x 73.4 x 8.1 mm
  • iPhone 7 Plus: 5.5 инча, 158.2 x 77.9 x 7.3 mm
  • Galaxy Note 7: 5.7 инча, 153.5 x 73.9 x 7.9 mm

2. 3D Touch Home бутон (чувствителен на натиск)

Предвид, че цялата лицева част на Galaxy S8 и Galaxy S8+ е заета от Infinity дисплеите на Samsung, корейците са нямали голям избор и са премахнали физическия Home бутон. Новият Home бутон на практика е част от дисплея, но за да имитират усещането на физически бутон (кликването), Samsung са добавили обратна връзка при натиск. Всъщност, това е чувстителен на натиск Home бутон, също както този на iPhone 7.

Готин детайл е, че Samsung са добавили настройки са управление на силата на натиск на Home бутон, както и опция за натиск/задържане на Home бутона при заключен екран – да събужда смартфона. Това би могло да замени “двоен тап” за събуждане, който разбира се не присъства.

3. Скенер на ириса на очите

Скенерите за ириса на очите, не е нещо ново за Samsung. Имаше такъв в злополучния Galaxy Note 7. По разбираеми причини (спряха продажбата на Note 7), функцията не стана популярна. Добре е, че идва в Galaxy S8 и Galaxy S8+. Новото е, че има и така нареченото “лицево разпознаване”. Тепърва ще разберем, дали е по-сигурно от това на Google преди години…

4. Основна камера

Galaxy S8 и Galaxy S8+ имат същите 12MPx основни камери с F/1.7 бленда, OIS и Dual Pixel автофокус, като тези в миналогодишните Galaxy S7 у Galaxy S7 Edge. Или поне звучат като същите… Но не е съвсем така.

Samsung подобряват камерите в Galaxy S8 и Galaxy S8+ , чрез нов multi-frame processor. Въпросният чип снима няколко снимки с различни сцени (настройки) и след това използва информацията от всяка от тях, за да създаде финалната снимка, която потребителят вижда. Естествено, целта е да се премахне шума и да има повече детайли.

Google правят нещо подобно в Pixel смартфоните си (и камерите им са страхотни), но имайте предвид, че там лиспва Dual Pixel автофокус и OIS…

Още един детайл… Създаването на много снимки и обединяването им в една, иска и процесорно време. Galaxy S8 и Galaxy S8+ са с най-новия, 10nm, Snapdragon 835 (Exynos 8895), което гарантира по-висока скорост на обработката.

С няколко думи, очакваме основната камера на Galaxy S8 и Galaxy S8+, да е по-добра от тази на Galaxy S7. Времето и специалистите в областта ще си кажат мнението.

5. Предна камера

Galaxy S8 и Galaxy S8+ имат по-добри селфи камери. Размерът на сензорът вече е 8MPx, може автоматично и бързо да се фокусират лица и други.

6. Bluetooth 5.0

Galaxy S8 и Galaxy S8+ идват с новия Bluetooth 5 стандарт. Въпросният Bluetooth 5 е на почти година, а основнот му предимство е, че увеличава до 4 пъти разстоянието на което работи. Още подобрения включват по-големи размери на изпращаните данни и “по-добро съжителство” с други безжични услуги (няма да си пречи с WiFi рутера Ви).

7. Bixby

Тук е интересно. Samsung предлагат нов, Bixby гласов асистент, който според думите им, би трябвало да е страхотен. Очевидно залагат на него толкова много, че са му отделили и специален бутон на корпусите на Galaxy S8 и Galaxy S8+. Тепърва ще разберем какви са възможностите му, но на пръв поглед, той функционира като този на Google. Какво ще добавят Samsung впоследствие, тепърва ще разберем.

Под въпрос…

1. Сензор за пръстови отпечатъци

Предвид огромните Infinity дисплеи, Samsung премахват физическия Home бутон с вграден сензор за пръстови отпечатъци. Самият Home бутон вече е на самия дисплей, а сензорът за пръстови отпечатъци отива на гърба, вдясно от камерата. Това, което ни притеснява в новото му местоположение е, че може да бъде неудобен. Особено в Galaxy S8+… Смартфонът е доста голям и може да се наложи “преместване” на ръката, ако решите да го използвате.

2. Батерии

Важен момент в новите Galaxy S8 и Galaxy S8+ са батериите им, съответно 3000 mAh и 3500 mAh. Евентуалният проблем е простичък – дали това е достатъчно?

Galaxy S8 има огромен 5.8 инчов дисплей и 3000 mAh батерия. Още по-фрапираща е ситуацията с Galaxy S8+ – 6.2 инча с 3500 mAh батерия.. Чак е малко притеснително, как ще справи тази батерия с толкова голям дисплей.

В защита на смартфона са икономичният AMOLED дисплей и новият и енергоефективен чипсет с 10nm технологичен процес.

Друг важен момент на тема батерии е, че според информация от Samsung, батериите в Galaxy S8 и Galaxy S8+ са от ново поколение и са по-ефективни от батериите на миналогодишните Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge. Според тях, батериите на Galaxy S8 и Galaxy S8+ са по-издръжливи и запазват 95% от капацитета си след година използване. За сравнение, миналогодишните в Galaxy S7 и S7 Edge – запазвали 80% от капацитета си. Няма подробности, за това как са го постигнали.

Дали това е достатъчно? Ще разберем…

Съвсем в отделен параграф постявяме новата DeX станция, която превръща Galaxy S8 и Galaxy S8+ в декстоп машина. Знаехме за нея преди анонса на смартфоните, но сега можем да я видим и в действие.

DeX е стойка за смартфона и щом я свържете с мишка, клавиатура и монитор – получавате декстоп компютър. Идеята е страхотна и позволява използването на едно устройства навсякъде и за всичко.

Samsung са работили съвместно с Microsoft и Adobe, за да изглеждат приложенията им добре на по-големия екран. Би трябвало и другите приложения да се адаптират към променената резолюция, особено ако са спазени основните протоколи за Nougat приложенията.

DeX станцията има HDMI-out порт, 2 броя USB-та и USB Type-C порт. Вижте видеото от SlashGear: