Потребителите на Android са най-склонни да цъкат върху мобилни реклами

    Според проучване на Nielsen Company, потребителите на Android телефони са по-склонни да цъкат върху реклами, отколкото са потребителите на останалите мобилни операционни системи. Една трета от потребителите на Android са цъкали върху реклама, при Windows Mobile това са правили 29% от потребителите, при Apple iOS – 26%, при Palm – 22%, при BlackBerry – 15%, при други операционни системи – 24%.

    Според проучването, направено от Nielsen във връзка с конференцията AppNation в Сан Франциско, вероятно ще бъдат привлечени по-млади потребители към платформата на Google, които са по-склонни да цъкат върху реклами. Също така потребителите на Android са по-малко заможни и проявяват предпочитания към безплатните приложения. „Във всички случаи, те са по-склонни да цъкат върху реклами и това води до ясна стратегия за приходи за всеки, който се цели към бързо увеличаващите се потребители на Android” заключава доклада на Nielsen. Данните от доклада са базирани на проучване направено през август на 4 000 мобилни потребители, които са свалили приложение през последните 30 дни.

    Когато говорим за популярността на конкретни приложения, Facebook е на едно от първите места при всички мобилни операционни системи, подчертавайки бързото навлизане на социалните мрежи в мобилния свят. Според компанията повече от 150 милиона хора в света използват Facebook от своите мобилни устройства. Twitter е сред петте най-популярни мобилни приложения само при BlackBerry, вероятно защото BlackBerry устройствата има оптимизация за писане.

    YouTube е сред популярните приложения при Android и Windows Mobile платформите, но не е в първата петица при iPhone и BlackBerry.

    Игрите са най-популярната категория, както при смартфоните, така и при мобилните телефони – съответно 61% и 52 %. След тях се нареждат приложенията, които показват прогнозата за времето. Мобилни приложения по принцип се теглят в по-голяма степен при смартфоните, но при някои категории приложения, като навигация и карти, при които е необходима по-голяма бързина и по-голям екран, това е изразено в значително по-голяма степен.

    Около половината от потребителите на смартфони са свалили приложение, свързано с навигация или социални мрежи, в последните 30 дни. За потребителите на обикновени мобилни телефони този процент е само 30. Потребителите на двата типа мобилни устройства обикновено разбират за дадено приложение като разглеждат магазинът за мобилни приложения на своето устройство или, когато им го препоръча приятел или роднина.

    Според проучването на Nielsen рейтингите и ревютата също помагат при избора на заглавие. Според 18% от свалящите приложения, тези инструменти са „изключително важни”, според 36% те са „много важни”, според 34% са „горе-долу важни”. Хората, които искат да заемат място на пазара на мобилни приложения трябва да се насочат към 2 тактики – разпространение от уста на уста (включително социална медия) и да се уверят, че приложенията им ще имат положителни рейтинги и ревюта.

    Потребителите на iPhone плащат за едното от всеки две свалени приложения от AppStore. Потребителите на Android и BlackBerry свалят над 3.5 безплатни приложения за всяко платено приложение. Потребителите на BlackBerry са най-малко склонни да преминат към платената пълна версия на безплатно и ограничено приложение, което използват.

    Магазинът на BlackBerry предлага около 10 000 приложения, Android Market – 80 000, а App Store – 250 000. Research In Motion, производителят на BlackBerry, наскоро се опита да тласне напред своя магазин като преработи App World, премахна минималната цена за заглавие от 2.99$, представи нова операционна система и нови устройства, между които Torch.

    Независимо от платформата, когато потребителите купуват приложения, те предпочитат таксите да се появяват на сметките за телефона или в кредитната карта за удобство и за по-голяма сигурност.

    Не е изненадващо, че на младите мобилни потребители рекламите в мобилните устройства им пречат по-малко, отколкото на по-възрастните потребители. Тийнейджърите са най-податливи, 58% казват, че винаги или понякога гледат мобилните реклами. При хората на възраст над 55 години този процент пада до 28. При всички възрасти мъжете са по-възприемчиви към мобилните реклами от жените.

    Около 20% от потребителите на мобилни приложения са използвали търсачка или са търсили допълнителна информация след като са видели мобилна реклама, или са казали на някого за рекламирания продукт или услуга. 16% са използвали купон за намаление, 14% са се включили в игра или лотария, свързана с мобилна реклама.

    iPod touch е най-популярното „свързано устройство” за сваляне на приложения, като 16% от потребителите му използват тази му опция. След него се подреждат Sony PSP – 8%, iPad – 6%, потребителите на e-reader устройства – 5%, Microsoft Zune – 1%. Като се вземе предвид, че iPAd е най-новото от тези устройства, се предполага, че в бъдеще ще се придвижи напред в класацията.

    При всички свързани устройства, игрите са най-популярните приложения, точно както е и при смартфоните и мобилните телефони.

    Източник: http://www.mediapost.com

    “””