Що е то USB Power Delivery (PD)?

Здравейте. В това видео ще се опитам, да Ви обясня що е то USB Power Delivery, какви са ползите от него и защо изначало се е наложило да има такова нещо. И ако си мислите, че това не Ви засяга – имайте предвид, че това засяга всички.. Това е едно от нещата, които ще улеснят живота Ви. На абсолютно всички потребители на всякаква електроника – смартфон, таблет, лаптоп, домашен монитор и какво ли още не… Освен това, най-после ще снимам и видеото за Choetech за въпросния адаптор, който е в мен вече над месеца и.. Просто е крайно време да Ви го покажа, а и си е готино нещо по принцип..

И така, аз съм Николай Великов, и в това видео ще Ви покажа Q4004 60W PD 3.0 адаптора от Choetech и съответно специалния XCC-1002-GY 100W USB Type C кабел, също от Choetech.

ВАЖНО:

Промо код за 20% отстъпка в цената от Choetech: SAVE20WH

USB Power Delivery е технология, която може да пренесе енергия през USB, но по-важното е, че има за цел – ДА Е ЕДИНЕН СТАНДАРТ ЗА ЗАРЕЖДАНЕТО НА ВСЯКАКВИ УСТРОЙСТВА ПРЕЗ USB. Това включва телефони, лаптопи, монитори (мониторите на практика отдават ток към лаптопа през USB Type-C) и много други. Това обаче е, доста по-сложна задача, отколкото звучи… Най-малкото защото всяко устройство се зарежда с определен волтаж и ако му се подаде повече от предвидения – може да стане опасно.. Това налага USB Power Delivery, да е и достатъчно умна технология, която да може да комуникира с устройствата, да им подава точно определен волтаж, а оттам да подсигури и нормалната им работа.

За да разберете цялата идея зад USB Power Delivery технологията, трябва да Ви разкажа малко предистория.. Ето я…

Замислете се.. Кога за пръв път сте чували за пренос на енергия през USB? Ще Ви подскажа. Конкретно в мобилната сфера – когато се появи опцията даден смартфон, да зарежда друг смартфон през USB. Всъщност, на този принцип функционират и всички външни батерии или ако предпочитате Power-banks.. Всички те пренасят енергия през USB. Е, това е USB Power… Очевидно е буквален превод от името – “получаване на енергия през USB”. Това обаче, все още не е USB Power Delivery…

USB Power Delivery се появява на бял свят през 2012 година, като важните параметри са, че вече поддържа до 20 волта и до 5 ампера при отдаване на енергия, което на теория означава бързо зареждане с цели 100 вата… И това още през 2012 година. По-интересното обаче е, че тогава – никой не се възползва от тази технология… Все пак, това е било USB Power Delivery Revision 1 (или версия 1).

Ето още нещо важно… USB PD 1.0 технологията, още тогава е поддържала различни мощности на зареждане, като интелигентно е можела да превключва между различните профили на зареждане, според нуждите на устройството, което получава енергията. За целта обаче, освен PD адапторът, трябва и microUSB кабелът да е малко по-специален, за да може да “докладва” колко точно волтове да пусне към въпросното устройство. А мощностите варират от 7.5W (което е 5 волта по 1,5 ампера), до 100 вата (което съответно е 20 волта по 5 ампера). Ако няма специален кабел, който да успее да комуникира между смартфона и PD адаптора, последният се включва в безопасен режим на зареждане с минималните 7.5 вата (т.е 5 волта по 1.5 ампера)..

Дотук добре… Технологиите обаче непрекъснато се променят.. В следващата ревизия на Power Delivery технологията – или USB Power Delivery 2.0 – се включва новия Type-C порт. По-важното обаче е, че Power Delivery 2.0 вече има повече и по-прецизно разработени профили или мощности за зареждане. Волтажът отново може да варира от 5 до 20 волта, но амперажът вече се променя доста по-прецизно в диапазона от 0.1 ампера до 5 ампера. Това на теория означава, че един USB PD 2.0 адаптор и оборудван съответно със сертифициран кабел, може да зарежда всякакви устройства поддържащи Power Delivery с от 0.5 вата до 100 вата. И цялата работа работи супер прецизно… Вижте тази картинка…

Очевидно, PD 2.0 адапторът поддържа 5 волта, 9 волта, 15 волта и 20 волта. Максималната сила на тока е 5 ампера. Но той може да варира много прецизно – от 0.1 ампера до 5 ампера. И тук вече възможностите са много.

Пример.. Ако имате смартфон, който поддържа 15 вата бързо зареждане например – USB PD 2.0 адапторът може да подаде 5 волта по 3 ампера (което прави 15 вата) и всичко е наред. В същото време, може да подаде и 9 волта по 1.7 ампера, което отново ще предостави на изхода общо 15 вата.. И пак всичко е наред… На практика, нищо извънземно сложно – просто технология, над която е мислено. Добре е помислено… Ако пък трябва да подадете 45 вата например, това може да стане 15 волта по 3 ампера или с 20 волта по 2.25 ампера. Все е 45 вата на изхода…

Добре.. Какво е тогава USB Power Delivery 3.0? Ами тук е най-интересното… USB PD 3.0 технологията е наследник на USB PD 2.0, като в същото време запазва съвместимостта си с USB Power Delivery 2.0. Т.е, PD 3.0 адаптор, може да работи като USB PD 2.0 адаптор, а ако се използва USB Type-C кабел и USB Power Delivery 3.0 съвместимо устройство – работи като USB Power Delivery 3.0 адаптор.

Новото е USB Power Delivery 3.0 е, че има възможност да получава и повече информация по кабела, свързана с устройството, което се зарежда. Това може бъде температура на батерия, ниво на заряда и други. Няма гаранция, че производителите ще използват тези екстри някога, но е факт че биха могли…

Освен това, докато се използва като USB PD 3.0 адаптор, той може още по-прецизно да разпределя енергията към няколко различни устройства едновременно. Благодарение на обратната информация през кабела, той може интелигентно да разпределя мощности към всяко едно от устройствата и оттам – да осигурява максимално бързото зареждане на всяко от тях. Това важни за USB PD 3.0 адапторите с повече изходи за зареждане, разбира се…

Ето нещо интересно… През годините, се появиха много стандарти за бързо зареждане… Oppo си имат тяхното Vooc и SuperVooc бързо зареждане, Vivo си имат Super Flash Charge, a OnePlus го наричат Warp Charge. И трите, на практика са едно и също, защото знаете – и трите компании (даже четирите с новите Realme), на практика са под една шапка – BBK Group. Освен тези, Qualcomm и MediaTek също създават свои версии за бързо зареждане – съответно Quick Charge и Pump Express бързо зареждане..

Очевидно всички залагат на по-бързото зареждане.. Въпросът е коя технология ще победи и ще остане за бъдещите устройства… Ето нещо, което ще Ви помогне, сами да си отговорете на този въпрос…

Apple съвсем тихомълком подкрепиха USB Power Delivery технологията с анонса на онзи прословутия MacBook преди няколко години, който нямаше нищо друго, освен един Type-C порт за всичко – за зареждане, за USB периферия, за какво ли още не.. Тогава много хейт се изсипа по компанията, няма начин да не го помните.. Сега – вече всички MacBook-ци на Apple поддържат Power Delivery… Всъщност iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max, чийто кабели са Lightning от страната към телефона и Type-C от страната към зарядното – също поддържат Power Delivery.. Причинта, от страната на адаптора да е Type-C конектор, а не обикновено USB е именно поддръжката на USB Power Delivery 3.0 технологията за зареждане.. Добре.. Apple очевидно подкрепят USB Power Delivery… Но, те са си Apple – те не са панацея ще кажете… Да видим другите…

Google. Също без много да го афишират, Google вместо да заложат на Quick Charge технологията на Qualcomm, добавиха пълна поддръжка на USB Power Delivery в Google Pixel 2 смартфоните си.. Логично – и тройките поддържа USB Power Delivery.. Ок, кой още?

Ами да вземем Microsoft… Техните собствено производство Surface лаптопи, също се зареждат през Type-C портове и поддържат USB Power Delivery.

За капак на всичко казано дотук, имайте предвид че и Qualcomm добавиха поддръжка на Power Delivery в новото им Quick Charge 4.0 бързо зареждане… Същото направиха и MediaTek с тяхното Pump Express…

А тази година, Samsung най-после добавиха поддръжка на USB Power Delivery 3.0 в новите Galaxy S20, S20+ и S20 Ultra

Изводът е, че “да”. Според мен, USB Power Delivery технологията ВЕЧЕ се наложи пред останалите и ЩЕ продължи да се използва в бъдеще. Представете си го така – скоро, всичките Ви устройства ще използват Power Delivery при зареждането.. И тогава с USB Power Delivery адапторите, ще зареждане по-бързо, по-сигурно и най-важното – ще можете да зареждате всичките си устройства с един адаптор. Да го наречем “универсален”. Точно такъв е и този тук, който ми изпратиха от Choetech – Q4004 60W PD 3.0. Специален е кабелът – XCC-1002-GY 100W USB Type C. Под видеото има и промокод за отстъпка, ако решите да се възползвате (мисля, че е 20%).

Това е от мен. Бъдете здрави и помагайте на хората около Вас. На този свят всичко се връща. До скоро и умната.