Статия от AndroidPolice, негодуваща срещу рекламите в скъпите смартфони на Samsung

Galaxy Z Flip

Попаднахме на доста интересна статия в AndroidPolice. Статията е доста дълга, но съвсем накратко: Max Weinbach (автор на материала) пише, че използва смартфони на Samsung от близо 4 години, като причината е, (цитат):

“Samsung имаха фантастичен хардуер, сдвоен в зависимост от годината – с добър софтуер. 2020 година е първата, в която не използвам смартфон от Samsung в ежедневието. Причината? Реклами.”

и още:

“Когато си купиш смартфон за 2000 долара, не трябва ти да си продукта”

Реклами в приложенията на Samsung

Става въпрос за реклами в приложенията на Samsung – приложението за дайлъра, в Samsung Music, Samsung Health, Samsung Pay и други. Не изключва възможността, при някои потребители да няма реклами, но е по-склонен да вярва, че просто повечето потребители не използват приложенията на Samsung с реклами или просто не ги забелязват, защото са добре скрити в контекста.

Пример за реклами в приложенията на Samsung (от автора на статията):

Според написаното се оказва, че рекламите в софтуера на Samsung са доста и се показват дори в скъпите модели на компанията – Galaxy Fold (1980 долара), Galaxy Z Flip (1380 долара), S20 Ultra (1400 долара), S20+ (1200 долара), Note 10+ (1100 долара), S10+ (1000 долара) и S10e (750 долара).

Пример за реклама в Galaxy Z Flip от друг потребител, през месец февруари, 2020г.

Max Weinbach се оплаква, че би проявил разбиране да има реклама в смартфон за 100 долара, но е недопустимо за смартфон с цена 1000 или 2000 долара. Негодуванието му е подсилето и от факта, че всеки производител на смартфони предлага подобни продукти и услуги и не се сеубсидират с реклами. Дава пример с приложенията на OnePlus, Oppo, Huawei и LG, чиите приложения за време, за плащания, дайлъри и здравни приложения – не показват реклами.

Логиката му е, че Samsung, продавайки едни от най-скъпите смартфони. Добавяйки приходи от реклами към същите тези смартфони, той стига до заключението (цитат): “Samsung стават алчни”

Друг неприятен момент се оказва, че в повечето случаи – тези реклами, не да бъдат спрени.

  • Samsung Push Services. Може да се спрат Samsung Push Services, но това означава заедно с част от рекламите, да спраи и push известията от приложенията на Samsung (ако ги използвате).
  • Personalized Marketing Notifications. Може да се изключи Personalized Marketing Notifications в настройките, но това ще изключи само таргетираните реклами – т.е. продължава да има реклами, просто не са персонализирани.