Хюго Бара от Xiaomi, говори за бизнес модела и успеха на смартфоните на компанията

    Xiaomi може да не са особено популярни извън Китай, но достиганаха до заветното трето място по продажби на смартфони през последното тримесечие. Всъщност, сделката между Lenovo и Motorola беше финализирана само ден след като Xiaomi заеха заветната трета позиция, което означава, че вече са на четвърто място (като се обединят продажбите на Lenovo и Motorola). Все пак, резултатите им са впечатляващи за компания, основана през 2010 година.

    Преди година, Хюго Бара напусна Google и се присъедини към екипа на Xiaomi – очевидно не-лошо решение, имайки предвид бързите темпове с които се развива компанията.

    В скорошно интервю, Хюго Бара е говорил за потребителите на Xiaomi, сигурността и как бизнес модела на компанията с евтини смартфони, всъщност се е оказала печеливша.

    До момента, Xiaomi са продали 60 милиона смартфона за годината, което е значителен ръст, спрямо продадените 18 милиона миналата година. Това им е донесло около 10 милиарда долара приходи. Ниската цена на флагмана Mi4 обаче, оставя под въпрос размера на печалбата за компанията.

    Виж още:  Google Pixel 9a. Топ!

    Бара споделя, че заслугата за успеха им, е наличието на само два флагмана за продуктов цикъл от две години. Големият брой продадени смартфони през целия период (24 месеца), е позволило на компанията да реализира така наречените “икономии от мащаба”. Съвсем груб пример за “икономия от мащаба” разбирайте, че ако се намирате в София и решите да пиете кафе в Пловдив – “кафето” ще Ви струва 2лв (средна цена) + още 50лв за гориво на автомобила или общо 52лв. В случай, че пиете 2 кафета докато сте в Пловдив – всяко от кафетата Ви излиза по 26лв. Разбира се, примерът е по-скоро забавен, но в случая с Xiaomi означава, че продавайки новия и стария флагман едновременно, те инвестират само веднъж на две години за разработики, дизайн и софтуер.

    Друг фактор, допринесъл за успеха е в подхода на компанията. Бара вярва, че вслушването в мнението на клиентите, карайки ги да тестват предстоящи функции и изграждането на голяма онлайн общност са помогнали за изграждането на лоялна потребителска база.

    Виж още:  Google Pixel 9a. Топ!

    Думите на Хюго Бара определено са вдъхновяващи, но първите години не бяха особено спокойни за Xiaomi. Компанията отнесе доста критики и обвинения, като имитатор на дизайните на Apple. И съвсем заслужено според нас – вижте това например. Бара защитава Xiaomi заявявайки, че продукти в подобни категории се основават на подобен дизайн и че Apple едва ли имат “чисто досие”, що се отнася до реализиране на “съществуващи идеи”.

    Xiaomi започват експанзия извън Китай и се стремят да навлезят първо в Бразилия и Мексико, преди да се върнат към други страни от Югоизточна Азия към края на 2015 година. Не се споменават пазари като Щатите и Европа на този етап, но небето над компанията изглежда безоблачно.

    WSJ