Забраната на Huawei да работят с Google, може да се превърнe в “началото на края” за Google

В момента, всички смартфони, с изключение на тези на Apple, използват Android платформата на Google. Android и iOS успяха да победят гиганти като Nokia, Palm, BlackBerry и дори Microsoft. Впечатляващо, нали?

Apple са си Apple. Те положиха началото на новия тип смартфони на пазара. Google пък, успяха да завземат около почти 90% от пазара на смартфони в света. И поне до момента, изглеждаше че няма “кой да ги бутне”.

Все пак има заплаха…

Google успяха да наложат собствените си продукти и услуги, като неизменна част от Android. Play Store, Gmail, YouTube, Google Maps и другите се превърнаха в неизменна част от арсенала на всяко Android устройство и донесоха улеснение за всички – и за производителите на смартфони, и за потребителите. И тази симбиоза работи вече над 10 години.

Сега обаче, нещата могат да се обърнат срещу Google. Забраната на САЩ, Huawei да работят с американски компании, може да се окаже изключително опасна за Google.

Huawei нямат право да използват Google Mobile Services и са принудени да пуснат своите Huawei Mobile Services. Принудени са да пуснат и свой собствен AppGallery пазар за мобилни приложения.

Оказва се, че Huawei не са единствените, които не желаят да бъдат изцяло зависими от Google (или САЩ)

Според информация в Reuters, Xiaomi, Oppo и Vivo (следващите три топ китайски производителя на Android смартфони), се присъединяват към Huawei, за създаването на своя собствена платформа за приложения за Android. Имайте предвид, че ако четири топ бранда като Huawei, Xiaomi, Oppo и Vivo се отделят от Google, то американската компания може да загуби до 40% от бъдещите продажби на смартфони (Huawei, Xiaomi, Oppo и Vivo имат 40.1% от продажбите на всички смартфони в света за Q4 на 2019 година).

С Google биха останали Samsung, Nokia и Motorola…? Имайте предвид, че Samsung са корейска компания, която от години развива собствен магазин за приложения в Galaxy смартфоните си, Nokia на практика са китайците от Foxconn с право да използват бранда Nokia, а Motorola са си китайските Lenovo. Не е изключено Nokia и Motorola, да се присъединят към идеята за намялване на зависимостта си от Google… И ако това се случи, повярвайте, биха настъпили тежки времена за Google.

Разбира се, не е лесно една или дори няколко компании, да победят Google там, където са най-силни – Play Store, YouTube, Gmail, Google Maps и други. Може да минат години, преди появата на надежден заместител на продуктите и услугите на Google. Въпреки това, заплахата пред Google е реална.