BlackBerry Storm 9500 Видео Ревю

Здравейте!

Представяме ви последния модел на марката BlackBerry – Storm 9500. Устройството на моменти ни впечатли, на моменти ни разочарова и в крайна сметка предизвика сериозни дискусии в екипа ни. Но да започнем отначало…

Най-интересното нещо за BlackBerry Storm е новият тип дисплей, който освен че е капацитивен, т.е. реагира на допир на пръст, предлага и една изцяло нова концепция на touchscreen дисплей. Целият екран представлява едно голямо копче, като тези на мишката, което трябва да се натисне, за да се влезе в дадена секция. Създава се физическото усещане за кликане с мишка, което е истински осезаем feedback, и няма нужда от вибрация при всяко докосване, както е при повечето сензорни дисплей. При допир на дисплея само маркирате даден обект, а за да влезете или да изпълните дадено действие трябва да натиснете дисплея. Този дисплей е основната причина за раздвоение в екипа ни. Някои го харесаха веднага, някои го отрекоха веднага. Според е въпросът дали по този начин се улеснява навигацията, при положение, че капацитивният дисплей, какъвто имаме тук, при iPhone и при HTC G1, реагира достатъчно добре и се е доказал на практика. От друга страна, обаче, чрез новата технология предложена ни от BlackBerry Storm реално усещаме кога сме кликнали, и по този начин се избягват нежелани действия. Ще забележите, че има съвсем малко разстояние от всички страни между екрана и корпуса на телефона. Това е така, за да може реално да се осигури ефекта на кликането, но според някои от нас, това ще доведе до замърсяване или дори скърцане, чупене и т.н. Контра-аргумента е, че този телефон няма да се ползва по строителни обекти, въглищни мини или земеделски масиви.

Тръгвайки да изреждаме хардуерните характеристики на устройството оставаме доволни, но само на 80%. Камерата е 3.2 мегапиксела с автофокус и видеозапис с QVGA резолюция. Телефонът предлага още акселерометър, Bluetooth, GPS приемник, 624MHz процесор, 128MB RAM памет, 1ГБ вградена памет + слот за разширение и т.н.

Няма смисъл отново да обясняваме плюсовете и минусите на BlackBerry устройствата. Факт е, че в България засега са подценени, защото Push Mail услугата е наистина много приятна и удобна. Възможността да получавате мейлите на телефона в момента, в който пристигнат на пощатата ви е страхотна, ето защо смятаме, че за в бъдеще BlackBerry телефоните ще набират популярност у нас.

BlackBerry Storm предлага няколко интересни неща. Гласовите команди освен удобни могат да бъдат и забавни, а опциите на операционната система на BlackBerry също могат да ни заинтригуват.

До тук хвалихме, време е обаче да кажем някои отрицателни неща. Това, което веднага се набива на очи е липсава на Wi-Fi, която просто ни изуми и няма смисъл да въобще да я коментираме. Сериозна черна точна в графата на Storm. Друго, което ще видите, е че в отделни моменти телефонът реагираше бавно – например при мащабирането на картинки, което е странно при 624MHz процесор. Трето нещо, което не ни допадна е липсата на характерния за BlackBerry телефоните Trackball, който щеше неимоверно да улесни навигацията. Това също не можем да си го обясним, при положение, че от HTC го внедриха (за да не кажем изкопираха) в Android телефона G1, а ето – от BlackBerry се лишават от него.

Сега – големият въпрос. Storm по-добър ли е, по-лош или е на едно ниво с конкуренцията. Коя е обаче конкуренцията? Няма как да не посочим първообраза на всички актуални touchscreen телефони, а именно iPhone, още повече, че в САЩ двете компании RIM(която произвежда BlackBerry телефоните) и Apple са в сериозна борба за пазарен дял. Дава ли реално новата touchscreen технология предимство на Storm пред iPhone. Отново сме раздвоени. Според едни – да, защото липсват случайните влизания в различни секции, според други не, защото BlackBerry OS е оптимизирана за работа с TrackBall, какъвто тук липсва, а липсата му се усети веднага. Storm няма Wi-Fi, но пък mail и messaging услугите са издигнати на пиадестал. И двата телефона са красиви, и двата са иновативни – iPhone просто e синоним на иновативност, докато Storm предлага иновативен дисплей.

Интересно би било и сравнение между Storm и HTC G1. G1 има Wi-Fi, но пък външният му вид не успя да грабне вниманието.

Въобще, може да сравняваме още и с още телефони, като в крайна сметка нещата ще се сведат до т.нар. user experience, където, както не веднъж казахме, нещата не са еднозначни.

Фактите са си факти, обаче. Storm няма Wi-Fi, струва доста, и му липсва TrackBall-ът, но пък има ужасно стилно излъчване (между другото дизайнерския отдел на BlackBerry заслужава адмирации, не само заради този телефон). Освен това Push mail-ът си остава сериозен +, а дали новата технология на дисплея ще се наложи – тепърва ще видим. Виждате – сериозни плюсове и сериозни минуси. В края на краищата всеки ще си реши, но поне според нас BlackBerry Storm, не е най-оптималния избор на пазара. Ако държите да си закупите BlackBerry телефон, то Bold 9000 може би ще е по-оправдан избор.

Част Едно

Част Две

Част Три

Част Едно в цял екран

Част Две в цял екран

Част Три в цял екран