Има ли смисъл от двуядрени процесори в смартфоните и таблетите?

    Напоследък се представят все повече смартфони и таблети, които имат многоядрени процесори. В същото време на пазара излизат и нови устройства, които са с едноядрени процесори.

    Мобилната операционна система Windows Phone 7.5 Mango не поддържа многоядрени процесори. Анализатори смятат, че повечето приложения за смартфони и таблети нямат нужда и не могат да се възползват от двуядрените и четириядрените процесори.

    Единствените приложения, които използват по-големите възможности на многоядрените процесори, са някои игри. По тази причина Microsoft и Nokia все още не предлагат смартфон, използващ двуядрен процесор. За разлика от тях, много Android устройства имат многоядрени процесори. Голяма част от тези устройства са произведени от Samsung и HTC.

    За да обърне внимание на своите убеждения, че смартфоните нямат нужда от многоядрени процесори, Ben Randolph е заложил 100$, че неговият HTC Titan (с операционна система Windows Phone) ще работи по-бързо от всеки друг смартфон, при използването на приложения, търсене в интернет и други (видеото горе).

    Имало е двадесет претенденти. Ben Randolph твърди, че е изгубил само веднъж, срещу iPhone 4S, за времето, необходимо за изпращане на съобщение в Twitter.

    Ben Randolph и Greg Sullivan споделят, че фокусът на Windows Phone е върху най-добрата работа с потребителите, а не върху скоростта на процесора. Лозунгът на Windows Phone 7.5 е: Put People First (Сложете хората на първо място).

    Sullivan споделя: „Двуядреният процесор е много по-малко важен за телефона и повечето нови смартфон потребители не могат да разберат какво прави.“ „Има ли софтуер, който да се възползва от него? Това е въпросът.

    Sullivan смята, че е неизбежно Windows Phone и останалите мобилни операционни системи да започнат да използват двуядрени процесори през следващите години, както и, че все повече таблети ще използват четириядрени процесори.

    Блогъри твърдят, че работата на двуядрения процесор се усеща в таблета Asus Transformers Prime, защото осигурява по-добра работа при множество едновременно работещи приложения.

    Най-големият недостатък на бързите процесори, използвани в смартфони и таблети е, колко бързо изтощават батерията.

    Jack Gold, анализатор от J. Gold Associates, споделя, че повечето приложения в момента не се нуждаят от двуядрен процесор в смартфон и от четириядрен процесор в таблет. Но той смята, че след година, разработчиците ще създадат приложения, които ще се възползват от по-бързите двуядрени и четириядрени процесори.

    Източник: computerworld.com

    Видео: wmpoweruser.com