Що е то LiFi и как работи?

    С течение на годините, WiFi се превърна в неразделна част от живота ни. Технологията ни спасява от това да не изразходваме бързия интернет от мобилния оператор в смартфона, както и от досадните кабели при свързването на лаптопа към интернет. В момента, WiFi е доста ограничен в спектъра си, като се използват честоти от 2.4GHz и 5GHz. На практика вече всеки използва WiFi и е все по-трудно, технологията да предоставя качествен интернет във вече претъпкания си спектър. Светът се нуждае от по-широк спектър, но там пък идват проблемите със стандартите и ограниченията. LiFi технологията е нелицензирана и може да стане масова доста по-скоро от колкото предполагате.

    Що е то LiFi?

    LiFi най-простичко казано е WiFi, което използва светлина, вместо радиовълни. Въпреки, че звучи малко налудничаво (и до известна степен е), имайте предвид, че светлината е още един набор от честоти в електромагнитния спектър (EM спектър).

    SpectrumOver е от едната страна на EM спектъра и представлява радиовълни и микровълни. Колкото по-дълга е вълната, толкова по-далеч, но пък по-малко данни могат да бъдат да прехвърляни.

    От другата страна на EM спектъра са рентгеновите и гама лъчите, които може да видим с очите си. Дължината на вълната тук е доста къса, което означава, че не отива кой знае колко далеч (колкото радиовълните и микровълните) и няма възможност да прониква през препятсвия (стени и други). Означава обаче, че може да пренася много, ама много информация.

    Как работи LiFi?

    Първо, технологията в момента се нарича SIM OFDM. Работи на принцип много сходен с този на инфраред излъчвателя в дистанционното управление на телевизора. Цифровите данни се превръщата в серия от светлинни импулси, които впоследствие се получават (прихващат) от “детектор” и се преобразуват обратно в цифрови данни. Инфрачервените излъчватели са по-бавни и използват “невидимия спектър” на светлината.

    Целта е, чрез LiFi да се използва целия видим спектър на светлината за пренос на данни. Точно както при IR, LiFi ще го постигне чрез включване и изключване на светлина с висока скорост и на различни честоти (в случая цветове). На практика, хиляди цветове работещи едновременно.

    IrdaRegular нажежаемите и дори флуоресцентните лампи, не могат да се включват и изключват достатъчно бързо, за да се справят с преноса на данни. Светодиодите обаче могат. Чрез добавяне на малка платка в една LED крушка, почти всяка “фасунга” може да се превърне в LiFi точка за достъп.

    Това е “предаващата” страна. Страната, която получава данните, може да бъде компютър, монитор, телевизор, таблет, смартфон, умен часовник и каквото още се сетите. Всичко това ще се нуждае от примник, точно като този, вграден в телевизора например, получаващ команди от IRDA дистанционното управление.

    Повечето съвременно смартфони имат сензор за осветеност на лицевата си част (най-често над дисплея). Този сензор може да бъде заменен с многофункционален приемник или пък да се добави допълнителен приемник, който да прихваща LiFi сигнала.

    Вероятно си мислите, че всички тези мигащи светлини (включване/изключване) и то в целия цветен спектър, може да ни подлудят, нали? За щастие, “премигването” може да бъде толкова бързо, че човешкото око да не го усеща. Много светодиоди в наши дни, се включват/изключват по-бързо, отколкото човешкото око може да види, като целта им е да пестят енергия и да намалят топлината (във фенерчетата примерно).

    Трябва ли светлината да бъде включена за да работи? Да. Но светлината на LED модулите, може да се намали толкова много, че човешкото око да я регистрира като “изключена”.

    Извън сферата на смартфоните, представете си модерен автомобил, който има LED светлини и LED задни светлини (стопове). С помощта на LiFi технологията, бъдещите автомобили теоретично могат “да комуникират” помежду си, за да знаят приблизителните си скорости, информация за спирачките, смяната на лентата, потенциалното намаляване на времето за реакция на водача и много други. Един изцяло нов свят.

    LiFi технологията не е готова за масова употреба все още. Скоростите които предлага обаче са обещаващи. Достигнати са такива до 1GB/s, което няма как да не ни впечатли. В близко бъдеще, ще можем да получаваме данни чрез светлината, която използваме всеки ден.