Топ 10 причини да изберете CyanogenMod пред фабричен ROM

В този съветник ще разгледаме предимствата на CyanogenMod пред фабричната версия на Android OS, както и при модификациите й от производителите на хардуер като HTC, Samsung, Sony и други.

За да сложите CyanogenMod на своето устройство, то трябва да бъде руутнато и да разполага с custom recovery image. Процесите по руут варират за всяко различно устройство, затова преди да пристъпите към флашване на ROM-a, запознайте се в детайли с това как точно да руутнете своя смартфон или таблет. XDA форумите са едно добро начало за целта.

Имайте и предвид, че root ще наруши гаранцията на устройството Ви (в случай, че има такава). 359GSM.com не носи отговорност за повредени устройства. Правите операцията на свой риск.

Последната налична стабилна версия на CyanogenMod ROM е 10.1.2 (базирана на Android 4.2.2) и към момента се поддържа за следните устройства (списъкът се обновява постоянно):

Google
Google Galaxy Nexus (Sprint), Google Galaxy Nexus (Verizon), Google Nexus 7 (GSM), Google Nexus 4, Google Galaxy Nexus (GSM), Google Nexus 7 (Wi-Fi), Google Nexus S 4G

Samsung
Samsung Captivate, Samsung Galaxy Tab2 10.1 (GSM), Samsung Galaxy S II (G), Samsung Vibrant, Samsung Galaxy Note (T-Mobile), Samsung Galaxy S II Skyrocket, Samsung Galaxy Note (AT&T), Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (Wi-Fi), Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (GSM), Samsung Galaxy S II (T-Mobile), Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S (B), Samsung Epic 4G, Samsung Galaxy S III (Verizon), Samsung Galaxy S III (US Cellular), Samsung Galaxy S III (T-Mobile), Samsung Galaxy S III (Sprint), Samsung Galaxy S III (MetroPCS), Samsung Galaxy S III (Cricket), Samsung Galaxy S III (AT&T)

Motorola
Motorola Razr , Motorola Droid Bionic, Motorola Droid Razr, Motorola Droid 4

Sony
Sony Xperia ZL, Sony Xperia Z, Sony Xperia V, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia T

LG
LG Optimus L9, LG Nitro HD / Optimus LTE, LG Spectrum, LG Optimus LTE (SK Telecom), LG Optimus 4X HD, LG Optimus G (Intl)

HTC
HTC One X

Asus
Asus Transformer Pad Infinity

Amazon
Amazon Kindle Fire (2nd gen), Amazon Kindle Fire (1st gen)

Barnes & Noble
Nook Color

Други
pollux_windy, Hardkernel ODROID-U2

Можете да свалите версията за Вашето устройство от този линк:

А сега, да започваме..

CyanogenMod е може би най-успешният къстъм ROM досега, базиран на Android OS. Едва ли Стив Кондик е подозирал в какво ще се превърне неговият проект, когато е стартирал разработването му за HTC G1, преди няколко години. Но ето, че днес ROM-ът поддържа страшно много устройства и работата по него никога не спира.

Ето и топ 10-те предимства, на които ще обърнем внимание днес:

1. Quick settings панел
2. Notification drawer
3. LED нотификации
4. Теми
5. Quick reply за SMS съобщения
6. Expanded desktop & pie controls
7. Maximize widgets
8. Quiet hours
9. Бързи ъпдейти до последната версия на Android OS
10. Постоянно развиване и добавяне на нови функционалности – Project Nemesis, Focal, CyanogenMod + ChromeCast

Уточнение: Всички споменати функции са налични и тествани в последната стабилна версия на CyanogenMod 10.1.2 (базиран на Android 4.2.2) за Galaxy Nexus.

И така, затегнете коланите!

1. Quick Settings панел

Панелът с достъп до някои от настройките на устройството като Wi-Fi, Bluetooth, яркост на дисплея, Airplane mode и други, дебютира с Android 4.1 Jelly Bean.

При фабричната версия на Android, достъпът до него става от бутончето в горната дясна част на лентата с нотифкации, след като тя бъде разгърната или чрез слайд с два пръста надолу. Което всъщност не е чак толкова бързо.

При CyanogenMod достъпът до този панел може да стане само чрез слайд с един пръст в дясната част на лентата с нотификации, какъвто е случаят при фабричната версия на Jelly Bean за таблети. Действието може да се извърши и чрез слайд в лявата част на лентата.

Още повече, че всички квадратчета в него с достъп до настройките могат да се персонализират. Има възможност за добавяне на нови, както и за разместване на позицията им.

Някои от опциите могат да се персонализират допълнително като например квадратчето за звука. При него може да си изберете какво да се случи като го натиснете – без звук, вибрация, вибрация със звук.

Огромен плюс е, че с натискане върху дадено квадратче, автоматично включвате или изключвате въпросната опция (Wi-Fi например).

2. Notification drawer


За феновете на традиционните бутони за бърз достъп до тези настройки в лентата с нотификации като при TouchWiz интерфейса например, също е помислено. Тази е опция налична в CyanogenMod още от ранните му дни и предлага също персонализация кои точно бутони да се появяват.

3. LED нотификации

Много от днешните смартфони притежават LED индикатор, който свети в различна светлина в зависимост от нотификацията – мейл, съобщения, чат и т.н. За съжаление потребителят няма как да избере този цвят.

При последната версия на CyanogenMod имате възможност да персонализирате тази нотификация в различен цвят за всяко отделно приложение. Освен цвета, може да изберете също така колко бързо и дълго да пулсира LED индикатора.

Това е изключително удобно и ще Ви позволи да знаете от кое приложение сте получили нотификация още преди да сте отключили своето устройство.

4. Tеми

CyanogenMod разполага със супер мощен енджин за теми, чрез който може да промените изцяло външния вид на своя смартфон или таблет. В мрежата има много готови и изключително красиви теми, само потърсете и ще ги откриете.

5. Quick reply за SMS съобщения

Мултитаскингът е от огромно значение при днешните смартфони. И макар да има лесен и бърз начин за преминаване от приложение в приложение, доста по удобно е да може да използвате няколко приложения едновременно на екрана.

В CyanogenMod е вградена опция за бърз отговор на получен SMS. Когато отворите лентата с нофификации и изберете Reply, вместо да се отвори приложението за съобщения ще се появи малко попъп прозорче върху вече използваното приложение (например браузъра), откъдето ще може да отговорите на SMS-a. Освен това, в самата нотификация за SMS-a в лентата с нотификации има и бутон Read, с който може да отбележите съобщението като прочетено, в случай че не искате да отговаряте точно в този момент.

Самото приложение за текстовите съобщения е леко модифицирано, като са добавени някои допълнителни екстри. Такава е опцията да изберете интензитета на вибрацията при нов SMS.

Може също новото съобщение да се появява директно в попъп прозорец, който дори да отключва телефона. Налице са и голям набор от emoji иконки, а има възможност и да се скрие самия текст на полученото съобщение в лентата с нотификации.

6. Expanded desktop & pie controls

С дебюта на Android 4.0 ICS, Google представиха софтуерните навигационни бутони в долната част на екрана (Back, Home и Recent Apps). Малко или много, тази лента заема определена част от пространството на дисплея, което при днешните им по-големи размери може би не е чак толкова проблем. За потребителите, които все пак желаят да разполагат с максимално наличното място на своя дисплей, CyanogenMod предлага опцията Expanded desktop за премахване на тази лента, както и на лентата с нотификации (ако желаят и нея да я няма).

Сигурно се питате “Добре де, аз като я махна тази лента, как ще навигирам в менютата на телефона?” И за това е помислено, спокойно

Чрез опцията Pie controls, която се активира автоматично след влизането в режим на Expanded desktop, ще се появят въпросните 3 бутона Back, Home и Recent Apps (огънати като парче пай) когато слайднете нагоре от долната част на екрана. Има възможност този жест да се настрои да работи при слайд от някои от другите страни – ляво, дясно или горе. Заедно с бутоните, потребителя може да види и информация за часа, датата и наличната батерия.


7. Maximize widgets

С Android 4.2, Google представиха и новата възможност за добавяне на уиджети на Lockscreen-a. Това внася допълнителното удобство на потребителя, да има достъп до информация като например календарни записи, съобщения или мейли, без да отключва своето устройство. Освен това с времето все повече разработчици добавят тази опция в своите приложения, които също да разполагат с уиджети на Lockscreen-a.

Минусът при фабричната версия на Android след 4.2 e, че тези уиджети по подразбиране са в сгънат формат. Под тях винаги е видим методът за отключване, бил той със слайд на пръстенчето, парола или някои друг.

При CyanogenMod е налице опцията ако потребителя желае, тези уиджети да се показват автоматично в разърнат формат. Под тях се намира иконка с катинарче, която при натискане вече показва методът за отключване на устройството. Като се замислите, това е доста по-удобния вариант.

8. Quiet hours

Всеки има нужда от почивка и не е особено приятно цяла вечер телефонът Ви да писука от нотификации за нови мейли, чатове или други ъпдейти. Това лесно може да бъде спряно, като го сложите на вибрация, но тогава има вероятност да пропуснете някакво спешно обаждане или пък изобщо да не чуете алармата си рано сутринта.

CyanogenMod разполага с вградена възможност да бъде настроен определен интервал от време, в който всички нотификации да бъдат заглушени автоматично.

Ако желаете, може да премахнете също така вибрацията и LED индикатора. Тези настройки няма да окажат никакво влияние на входящите повиквания, при които устройството ще си звъни както обикновено.

9. Бързи ъпдейти до последната версия на Android OS

Ъпдейтите при Android OS са болна тема на редица потребители, защото винаги отнемат доста време. Това важи за всички Android устройства, с изключение на Nexus устройствата, които винаги получават последната версия на малкия зелен робот няколко дни след представянето й.

Работата по CyanogenMod никога не спира. Веднага след като Google покажат новата версия на Android, екипът от много на брой разработчици започва да я подготвя за внедравянето й в ROM-a.

Пример: Android 4.3 бе предствен на 24 юли 2013 година. На 14 август стартират първите nightly builds* на CyanogenMod 10.2 (базиран на Android 4.3) за определени устройства. Естествено, ще мине известно време докато се изчистят повечето бъгове и ROM-ът стане годен за ежедневна употреба.

* Nightly build е версия на софтуера, която се генерарира автоматично всеки ден. В нея се включват последно одобрените поправки и новости от разработчиците за всяко отделно устройство. Тези версии обаче далеч не са стабилни и не се препоръчват за ежедневна употреба.

Друг плюс е, че освен големите ъпдейти на Android OS, CyanogenMod предлага бързи и навременни ъпдейти за някои дребни, но в същото време важни пропуски в сигурността на системата. Такъв беше и случаят с прословутата дупка в сигурността, позволяваща в оригнален APK файл да се вкара зловреден код, без да се счупи подписа на разработчика на приложението.

Е, пичовете от CyanogenMod пачнаха своя ROM до версия 10.1.1 и 10.1.2 само в рамките на няколко дни, след като мрежата гръмна по въпросния проблем.

10. Постоянно развиване и добавяне на нови функционалности

Project Nemesis

Както вече споменахме, работата по CyanogenMod никога не спира. Нещо ново, което екипът зад този ROM представи е т.нар. Project Nemesis. Неговата цел е да подобри потребителското изживяване точно на нужните места.

Ето какво казва Стив Кондик за проекта:

Focal

Колкото и да е добра фабричната версия на Android, в много области при нея липсват някои неща като например добро камера приложение. Не че вграденото е лошо.. Напротив, всичко му е наред, но липсват някои опции за допълнителни настройки и възможности.

Точно този проблем намира решението си чрез стартирането на първата фаза от Project Nemesis, а именно представянето на изцяло новото камера приложение на CyanogenMod, наречено Focal.

Приложението вече е налично в последните nightly build-ове, но имайте предвид, че още се доизпипва и не работи съвсем гладко.

Може да видите краткото му представяне тук:

CyanogenMod + ChromeCast

На събитието на 24 юли, заедно с Android 4.3, Google представиха и нещо още по-интересно. Малката джаджа ChromeCast, която наподобява USB флашка и се свързва с Вашият телевизор чрез HDMI конектора. Чрез нея само с натискането на едно бутонче може да споделите YouTube видео, музика или друго съдържание от своя смартфон или таблет директно на телевизора. Още повече, че цената му е само 35 долара.

Проблемите на това устройство са два:

  1. разпродаде се като топъл хляб за отрицателно време в САЩ от Play Store и Amazon като не е ясно кога ще има зареждане на нови количества както и кога ще се появи в Европа.
  2. самите приложения на смартфона или таблета трябва да поддържат стриймване към ChromeCast.

Е, вторият проблем отново намира решение при CyanogenMod, този път благодарение на талантливият разработчик Koushik Dutta. Той работи по метод, който ще позволи на абсолютно всяко приложение, използващо видео или аудио, да стриймва съдържание към ChromeCast, дори то самото да не поддържа тази опция.

Може да видите кратка демонстрация тук:

В заключение може само да добавим, че CyanogenMod е един наистина чудесен ROM. Предлага много на брой възможности за персонализация, полезни и удобни подобрения над фабричната версия на Android, като все пак стои достатъчно близо до нея визуално.

Ако все още не сте го пробвали, горещо Ви препоръчваме да го направите. Няма да съжалявате. А веднъж свикнете ли с възможностите му, едва ли ще искате да се върнете към фабричната версия на софтуера на Вашето устройство.

Успех!

Автор: Димитър Колев