Интернет порталът за дислексия, създаден като част от проекта „VIVACOM в подкрепа на децата с дислексия и аутизъм”, беше отличен с награда в категория „Здравеопазване и социална работа” на официална церемония снощи. Конкурсът Български награди за уеб се организира за трета поредна година от Българска уеб асоциация. Основната цел на инициативата е да поощри професионализма в интернет пространството, като стимулира добрите практики.
Интернет порталът, посветен на състоянието дислексия http://dyslexia.vivacom.bg, стартира през януари тази година. В него може да бъде открита полезна информация за това какво представлява дислексията, какви са най-често срещаните симптоми и къде могат да бъдат проведени консултации със специалисти.
Една от най-посещаваните секции на сайта е тази за он-лайн тестове, както за деца, така и за възрастни. Те дават възможност на всеки бързо и лесно да получи предварителна представа за собственото си състояние. В интернет-страницата могат да се намерят препоръки и техники за работа с деца с дислексия, съвети към техните родителите, методи за запаметяване и много друга полезна информация. Предвидена е и секция с актуална научна информация, насочена към специалисти за различни аспекти, касаещи дислексията.
Порталът е един от малкото български сайтове, които предлагат функция за смяна на шрифта, както и цвета на текста и фона. Това помага на хората, страдащи от дислексия да персонализират страницата, така че да възприемат по-лесно информацията.
Сайтът http://dyslexia.vivacom.bg се поддържа от екип на VIVAVOM Институт за детско психично здраве и развитие с ръководител проф. д-р Ваня Матанова, председател на Българската асоциация по дислексия и на Българската асоциация по клинична и консултативна психология. Институтът, който отвори врати на 30 юни тази година, се намира на ул. Нишава № 47 в София. В него за първи път в България на едно място заработи мултидисциплинарен екип от логопеди, детски психолози, невролози и други подходящи специалисти. Институтът може да поема по 10-15 деца на ден в зависимост от конкретните случаи. В него е изградена и специална сензорна зала с иновативно оборудване с цел развиване и работа със сетивата на децата в процес на терапия.
VIVACOM активно развива темата за дислексията от началото на 2008 г. като част от своята социално отговорна политика. От тогава насам в рамките на проекта са инициирани множество дейности, които целят да запознаят обществото със състоянието дислексия, както и да подпомогнат успешното интегриране на децата, страдащи от това състояние.