WiMAX спектър – понятие и видове

    Стартирането на нова услуга от оператор, независимо от мащаба на услугата, изисква редица фундаментални решения, за да се постигне достъп – и спектърът е определено един от най-важните избори. Може много да се говори за WiMAX спектър и за WiMAX оборудване и за предимствата и недостатъците от двете, но в много случаи в пресата се публикува по-скоро неточна отколкото добра и свястна информация по въпроса.
    Употребата на WiMAX оборудване и спектър са едва един от многото избори, които доставчикът трябва да направи при решението как да обслужи определен тип потребители и определен тип потребителски сегмент. Дори доставчиците с достъп до лицезиран спектър за WiMAX продуктови профили, може да изберат да използват друг спектър и продукти в зависимост от потребностите на потребителя.

    Има дори вариации в рамките на WiMAX спектрови диапазони в зависимост от обслужваната ниша потребители. Някои от недоразуменията идват от терминът WiMAX сам по себе си и как се използва той. Много хора ползват терминът WiMAX, за да го отнасят към всички броудбанд безжични външни мрежи, което не е технически точно. WiMAX се отнася за услуга и оборудване, които са сертифицирани от WiMAX Forum и които работят в рамките на определени специфични спектрови обхвати 3.5 GHz, 3.65 GHz, 2.5 GHz и 5.8 GHz за фиксиран WiMAX и 2.3 GH и 2.5 GHz за мобилен WiMAX.

    Важно е да се запомни, че WiMAX е оптимизиран, поне в настоящата си техническа позиция като point-to-multipoint система. Това означава, че той се предава към потребител, малък бизнес модел и/или мобилен безжичен модел, подобно на съществуващите клетъчни услуги.
    Източник: wimax.com