LG G Flex Видео ревю или полагането на основите на гъвкавите устройства

LG G Flex е първото устройство на корейците с извит екран. Всъщност, не само екранът е извит – извит е целият корпус на смартфона. Нещо повече, той се огъва – на практика, можете да “изправите” смартфона, след което той ще възвърне стандартната си извита форма. В това видео ревю, ще видите всички по-интересни неща за модела.

Съдържание:

1. Трейлър
2. Дизайн и Външен вид
3. Хардуер
4. Интерфейс, софтуер и мултитаскинг
5. Мултимедия
6. UHD видео (3840 х 2160 пиксела)

Извитият екран разбира се е първото нещо, което ще забележите. Но не е единственото. LG G Flex разполага с огромен 6 инчов POLED (Plastic OLED) дисплей. Докато феновете на огромните екрани при смарфоните несъмнено ще се зарадват да видят огромния 6 инчов извит екран, то други ще се притесняват, дали устройство като G Flex на практика ще е удобно за ползване с една ръка (ако изобщо е възможно). За щастие, LG са се потрудили доста, за което заслужават нашите адмирации, и са добавили доста интересни възможности, улесняващи работата с една ръка. За такива могат да се смятат:

  • добавянето на четвърти бутон на док бара
  • изместването на дайлъра, QWERTY клавиатурата и навигационните бутони за използване с лява или дясна ръка
  • иновативното разположение на бутоните за Volume up/down, Power на гърба на устройството (докато при G2, предвид по-малките му размери е все едно къде ще са, тук новото им местоположение изпъква със страшна сила).

Основни акценти в хардуера на LG G Flex:

  • уникален извит дизайн
  • преден и заден светодиод за нотификации
  • четирибандова GSM, четирибандова 3G свързаност, пет бандова LTE
  • 6 инчов POLED (Plastic OLED) дисплей с резолюция 1280х720 пиксела, Gorilla Glass 2 покритие
  • четириядрен Qualcomm Snapdragon 800 чипсет @2.26GHz
  • 2GB RAM
  • 32GB вътрешна памет (няма слот за microSD карти)
  • 13MPx основна камера и 2.1MPx предна за видео разговори
  • IR – инфраред, разположен на гърба на устройството за лесно и удобно управление на телевизор и други
  • Bluetooth 4.0, NFC, WiFi a/b/g/n/ac, WiFi Direct, DLNA
  • GPS, A-GPS, GLONASS
  • огромна 3500mAh батерия

Основни акценти в софтуера на LG G Flex:

  • Android 4.2 Jelly Bean
  • допълнително наложен от LG потребителски интерфейс
  • Knock On (двойно почукване за отключване и заключване на устройството)
  • Slide Aside – за работа с до три приложения едновременно (слайд с три пръста за минимизиране на приложение или игра)
  • Q-Slide – работа с до три приложения едновременно и в един прозорец. Едно основно и две мини приложения. Двете мини приложения могат да бъдат “прибрани” в края на екрана, за да не ви пречат и все пак да имате възможност да ги извикате бързо
  • Guest mode – два режима – един за Вас с цялата функционалност на смартфона и един за гостите Ви, с ограничен достъп. Вие решавате кои приложения могат да използват гостите Ви. Можете да го използвате като заключите смартфона с pattern (схема), включите на Guest mode от менюто и просто избирате двата режима за отключване – за Вас и за гостите Ви. По този начин, няма да се притеснявате, че всеки който разглежда телефона Ви, ще види снимки, видеа и друга лична информация, която не искате.
  • Quick Memo – дълбока интеграция в целия смартфон. Можете да активирате бързи бележка със задържане на volume up бутона на гърба на устройството

Какво ни хареса:

LG G Flex със сигурност е най-интересното устройство за момента и то не заради хардуера, а заради външния си вид. Определено е нещо, което трябва да се види. G Flex не е просто огънат, той е гъвкав и именно тази му черта, може да го предпази от евентуално счупване (в случай, че седнете върху него). Определено не може да се каже, че сме фенове на огромните екрани, но в този случай гледането на видеа определно си е приятно изживяване.

Хареса ни идеята за самолекуващото си задно покритие. Честно казано, достраша ни да го тестваме лично, но не Ви и препоръчваме да разчитате кой знае колко на него. То със сигурност ще изглади дребните драскотини, но не се обзалагайте за по-дълбоките такива.

Дойде ред и на бутоните, разположени на гърба на устройството.. Да, вече сте ги виждали при G2, но повярвайте, едва при G Flex ще ги оцените напълно. Докат G2 е с “що-годе” стандартни за 2013 година размери, G Flex е огромен със своя 6 инчов екран. Достигането до Power On/Off/Sleep и Volume Up/Down бутоните няма никакъв, ама никакъв шанс да е удобно в случай, че бяха разположени на страните на телефона. Не и толкова, колкото е сега. Изключителен плюс и огромно предимство е разположението на всичките бутони на гърба на устройството. Голямо “Браво” за LG.

Преди да преминен към недостатъците, ще похвалим G Flex още малко… LG наистина са мислили доста при създаването на този смартфон. Мислили за това, не просто да има функционалности, а как да бъдат направени максимално добре. Ето един дребен, но много важен детайл за нас. Знаете, че 2013 година донесе модата да използвате смартфона си като дистанционно за телевизор, DVD и друга черна техника у дома. G Flex има инфраред сензор, но той е разположен отзад, до камерата, вместо горе. По този начин няма да се налага да “сочите” към телевизора, а ще гледате директно в смартфона, докато той управлява телевизора. Както казахме – дребен детайл, но именно тези неща ни харесват. Те оформят цялостната картинка.

Харесва ни и новият, втори светодиод на гърба на устройството. Харесва ни и приложението с което можете да персонализирате как да свети всеки от диодите при различните нотификации. Имайте предвид, че ако веднъж сте използвали смартфон със светодиод, повече няма да можете без него. Тук има два – независимо как ще поставите смартфона, ще виждате всяко пропуснато събитие.

За доста потребители, липсата на слот за microSD карта е проблем. За нас лично е без значение. Първо защото има 32GB вградена памет и второ (и по-важно), защото има USB On-The-Go. Искате да прехвърлите по-голям файл на смартфона? Просто “забождате” флашката и готово.

G Flex има вече любимата ни екстра Knock On, за отключване и заключване на екрана с двойно почукване. Страшно е удобно. Въпреки, че бутонът за активиране на дисплея е еднакво удобен и за лява, и за дясна ръка, двойното “почукване” е някак естествено и разбира се е още по-удобно.

Какво не ни хареса

Не сме очаровани от резолюцията на екрана. Не ни се стори логично да имаме 6 инчов екран с резолюция 1280×720 пискела, при условие, че G2 има 5.2 инчов екран с 1080p резолюция. Странно е. Въпреки, че не пречи на удоволствието при гледане на филми или браузване в интернет, някак нещо не е съвсем наред и е трудно на смартфон с тази резолюция да бъде наречен “топ смартфон” или “флагшип“.

Друго, което не е топ, е липсата на оптична стабилизация на изображението в G Flex. Отново – G2 има оптична стабилизация, G Flex няма. Още една спънка към понятието “топ смартфон” или “флагшип“.

Трето и четвърто предимство на G2 пред G Flex са съответно по-добрият звук през високоговорителя на G2 и по-добрата цена на G2 (пред тази на G Flex). G Flex в момента струва около 1100-1150лв в България (без договор с мобилен оператор) и това никак не са малко пари. Естествено, оценяваме огромния извит екран, самолекуващото се задно покритие и други, но все пак, трудно е да го наречем флагшип. А цената му (поне за момента) е като за флагшип. Според нас, цената на G Flex трябва да е сравнима с цената на G2, но това си е наше мнение.

Именно заради тези четири, да ги наречем “особености”, не можем да кажем, че G Flex е флагшипа на корейците. По-скоро е G2. G Flex или по-скоро наследниците му тепърва ще стават все по-добри. Това е и причината да смятаме, че G Flex по-скоро поставя началото на един изцяло нов тренд в мобилната индустрия.

Той полага основите на гъвкавите устройства.

В заключение, ще кажем, че G Flex е страхотен. Наистина! И имайте предвид, че не сме фенове на големите екрани… В случай, че Вие сте фенове на 6 инчовите екрани – няма как да не се влюбите в G Flex. От LG са мислили много и определено са се постарали. Още преди година с ревюто ни на LG Optimus G видяхме старанието и обръщението към детайлите на компанията и знаехме, че са се запътили към върха. С G2, корейците станаха лидери при Android смартфоните (поне според нас), а сега с G Flex продължават да са все така старателни, смели и иновативни. Поздравления!

И като за последно, едно обръщение към LG Electronics Bulgaria (в случай, че ни четат): Стартирахте G2 със страхотна официална цена. Надяваме и с G Flex да бъде така и да стигне до максимално много фенове. Ще им хареса.