Защо 64-битовият A7 процесор на Apple е от голямо значение

    След представянето на новия iPhone 5S, една от най-обсъжданите теми в мрежата е за неговия 64-битов А7 процесор. Според някои, това е чист маркетингов трик, за да се прилъжат потребителите да купят най-новата ябълка, но всъщност не е точно така…

    Фил Шилер гордо заяви на сцената, че това е първият 64-битов процесор в мобилен телефон в света и че конкуренцията “едва ли още дори обсъжда такъв чип за устройствата си”. И да, Apple отново са първи, но това изобщо не значи, че останалите играчи на пазара стоят със скръстени ръце.

    ARMv8 архитектурата, върху която по всяка вероятност е базиран A7, е известна вече повече от година и Qualcomm, Samsung, Nvidia и Intel сериозно работят по свои 64-битови процесори. Нещо повече – само 48 часа след анонса на Apple, Samsung заявиха, че ще използват подобни чипове в своите бъдещи смартфони от висок клас. Новите процесори на Intel пък ще поддържат 64-bit Android kernel.

    Според анализатори, Apple имат добър начален старт при 64-битовите процесори, но преднината им е не повече от около 9-12 месеца пред останалите производители на хардуер.

    Всъщност, наличието на такъв чип няма нито позитивни, нито негативни страни, с изключение разбира се на възможността за поддръжка на повече от 4GB RAM. В момента, все още високият клас смартфони са с по 2GB RAM, а Note 3 е дори с 3GB. Все още има поне от три до пет години, докато индустрията “събори 32-битовата стена”. Или с други думи, докато 64-битовите процесори не станат задължително условие за топ устройствата, поради нуждата от повече RAM в устройствата.

    Тази нужда със сигурност ще се появи по някое време в бъдещето, но ARMv8 архитектурата ще започне да дава резлтати още сега. Наличието на допълнителни регистри ще помогнат на A7 да работи по-ефективно, подобрявайки представянето значително при енкодинг и декодинг на видео например. Благодарение на това, но и на по-големият брой ядра, по-високата работна честота и подобреният графичен ускорител (GPU), новият iPhone 5S ще “лети” през iOS приложенията, както никога досега. Като минус можем да обележим само, че 64-битовите приложения ще са с малко по-големи размери от 32-биовите.

    Софтуерът за разработване Xcode на компанията, по всяка вероятност ще направи 64-битова разработката по подразбиране. Приложения, които разчитат на допълнителни библиотеки и инструменти, на теория ще се портват малко по-трудно за новата архитектура. Въпреки това, разработчици вече обявяват, че подготвят 64-битови версии на приложенията си. Важно е да се спомене и, че няма реално негативно отражение в работата на 32-битови приложения върху 64-битова платформа.

    С появата на iPad, iOS все повече се превръща в продуктивен инструмент. Дотолкова, че ако човек не се нуждае от мощен Intel процесор, сериозно GPU и голям екран, спокойно може да се задоволи с iPad вместо с компютър. Apple виждат тази тенденция и смятат, че iOS може да се превърне в конкурент при десктоп системите.

    Тихото пускане на 128GB версия на iPad със специфичното споменаване на поддръжката на AutoCAD е добър пример за това, а нека не забравяме и че iWork приложенията на Apple ще са безплатни за новите iOS 7 устройства.

    Apple виждат, че пазарите на Windows и MacBook лаптопите се свиват и всъщност iOS е бъдещето на компанията. iPhone–ите и iPad-ите не са post-PC, те са си PC.

    С новия A7 чип, мобилната операционна система на компанията от Купертино е готова за работа със сложни приложения, изискващи наличието на повече RAM. 64-битовият A7 е подготовката на Apple за бъдещето.