Apple получи патент за технология, която интегрира елементи откриващи докосване, с електрическата верига на екрана, като в резултат могат да бъдат създадени по-тънки и леки панели. Вероятно тези екрани ще бъдат използвани в бъдещите устройства на компанията. Въпросният патент е с номер 8,243,027 – “Touch screen liquid crystal display” (сензорен течнокристален екран). Той описва различни методи, с които сензорните елементи са интегрирани в LCD екрана. При сегашната технология се поставя допълнителен сензорен слой върху екрана на устройството.
Технологията, използвана в настоящия iPhone 4S, е „стъкло върху стъкло“, което означава, че сензорните елементи се намират между горното стъкло на дисплея и защитния Gorilla Glass слой. Под горното стъкло на дисплея се намират течните кристали, след това долно стъкло и задно осветяване.
При традиционните конфигурации цветовете и яркостта се постигат чрез TFT (транзистори), намиращи се върху горното или долното стъкло. Транзисторите прилагат напрежение върху течните кристали, които се намират в клетки, като напрежението кара кристалите да променят своята ориентация, което води до показването на съответните цвят и яркост.
При In-cell технологията е премахнат горния субстрат или стъклото, като са комбинирани течните кристали и сензорните елементи в обща структура. От съдържанието на патента се вижда, че има множество начини за интегриране на тези елементи.
Ето част от описанието на патента:
При интегрирането на слоевата структура на LCD и сензор за допир, могат да бъдат постигнати различни предимства. Интеграцията може да включва комбиниране или разнообразяване на слоевите структури, описани по-горе. Интеграцията може също да включва елиминиране на излишни структури и/или откриването на двойно предназначение (например, едно предназначение за сензорна функция и друго за функция за дисплей) за конкретни слоеве и структури. Това може да позволи някои слоеве да бъдат елиминирани, което може да намали цената и дебелината на сензорните LCD екрани, както и да опрости производството.
Един от методите е доста интересен. Той може да бъде използван при конвенционалните и IPS панелите. IPS панелите се използват в iPhone 4S, както и в други продукти на компанията.
Една от описаните в патента технологии се отнася до IPS панели и може да осигури сензорни възможности, като позволи на електродите, използвани за ъпдейтването на екрана, да бъдат използвани и за сензорните възможности. Споделянето на електроди е важно, защото IPS панелите нямат необходимия слой за сензорни елементи.
Напротив, защото IPS панелите могат ад използват същите електроди, използвани за управление на екрана и сензорите за допир, може да бъде постигната по-висока резолюция на детектираното докосване с малка или без допълнителна цена. Обратното, няколко сензорни пиксела, могат да бъдат групирани, за да осигурят комбиниран сензорен сигнал с по-ниска резолюция.
През месец април се появиха слухове, според които Apple иска да използва тъчскрийн технология с името “in-cell” в следващия iPhone. Това би позволило на компанията да намали размера и теглото на устройството, като в същото време сложи по-голям 4“ екран. Патентът, който Apple е получил, описва екран, подобен на този от слуховете преди няколко месеца, но включва различни начини за интегриране на сензорните елементи в LCD екрана.