Др. Мартин Купър, бащата на мобилния телефон, коментира състоянието на безжичната индустрия

    Всички сме чували за Доктор Мартин Купър, който е изобретател на нещо, което всеки от нас ежедневно използва – мобилния телефон.

    На Embedded Systems Conference в Бостън Купър представи един интерес поглед на сегашното състояние на безжичната индустрия, идентифицирайки някои проблеми и това как те да бъдат установени:

    Откакто започна прехода от аналогови към дигитални системи, аудиторията започна да бъде залъгвана с обещания за изобилие от революционни приложения енергизирани от броудбанд дигитална трансмисия до човека. И все още, мнозинството от комуникации днес, са гласовите. Единственото дигитално разпространено, приложение това е SMS-a. Малък сегмент от населението в света използва персоналното си устройство за имейли, а още по-малък за даунлоуд. Мартин Купър ще дискутира причините за този очевиден неуспех и потенциала за истинска революция базирана на новите технологии, новите практики на операторите и някоинови пазарни позиции.

    А сега за презентацията….
    Основната теза на Купър че, че безжичната индустрия работи много нелогично както черпи тази нелогичност от минали практики.
    Той цитира 5 основни проблема на безжичната индустрия като цяло.

    1. Повечето мобилни разговори се осъществяват на закрито, базовите станции все още се разполагат на открито.

    2. Интернет доказа, че една отворена мрежа ще приветства безброй приложения, които да обслужват почти всеки, а безжичната индустрия все още се придържа към идеята за „закрита градина” от затворени мрежи.

    3. Идеята зад ефективно предаване на безжичен сигнал е да се донася честотна енергия към отделни устройства, а същевременно всяко отделно устройство трябва да прехвърля или получава информация. Безжичните сигнали са броудкаст по всеки начин, във всички посоки, което наистина е не ефективен начин за кънектване.

    4. Телефоните преди всичко се използват за да говориш и слушаш, на второ място за текстови съобщения, и на трето място за имейли. Все още ние като потребители сме наводнени от реклами за високоскоростни дата услуги, които хората не използват толкова често.

    5. Когато си купуват устройства, потребителите са убеждавани, че вземат нещо за нищо и след това захвърлят старите си устройства.

    Купър предложи някои решения на тези проблеми.

    Решение: малки клетъчни базови станции тип „ femtocell”

    Др. Купър е голям привърженик на този вид базови станции, които основно работят като достъп точки, за да обслужват специфични, ограничени пространства. Така че вие ще имате един femtocell вкъщи, който ще обслужва вашите мобилни устройства, а вашият офис ще има друг, подходяща по-голяма базова станция, която ще обслужва всички там.

    Компанията на Купър „ArrayComm” е лидер в доставянето на мулти-антенните сигнали, с около 300.000 базови станции, опериращи в 17 държави.

    Решение: отворени мрежи, отключени телефони, неща като Android
    Kупър вярва, че Android трябва да си сътрудничи с отворена мрежа. Един доставчик трябва да купи платформата. Реалната пречка: Вие изграждате приложение, което работи на коя да е платформа, а все още ползва диапазон на честоти в определен обхват.
    Той все още вярва, че Android е голяма стъпка в правилната посока. Трябва да се спрат операторите да правят неща като да ограничават диапазона на честоти в определен обхват и да купуват честоти на които да изграждат своите собствени затворени мрежи.

    Решение: Смарт Антени (адаптивна мрежова технология)

    Подобен аргумент като този с femtocell-ите, но с по-голямо ударение върху софтуерния аспект. Идеята е да се използват редица антени, които да прехвърлят само към онези антени които отговарят за слушането. Много по-ефективно и евтино е. Купър счита, че няма защо да има следващо поколение безжични мрежи, ако не осигуряват по-голяма ефективност и по-ниски разходи.

    Решение: Втората безжична революция.

    За нея Купър вярва, че е все още далече и че ще и отнеме време да се развие – особено що се отнася до доставчиците. Тази нова революция ще включва наистина нисък разход за доставяне на данните, наистина отворен достъп и ще даде ново определение на идеята за мобилните телефони. Мечтите винаги са били за ценово достъпен повсеместен wireless за всеки.

    Според Купър в много индустрии компаниите бълват продукти, за които се претендира, че по-добре ще обслужат потребителите. Безжичната индустрия от друга страна решава какво иска клиента и изгражда системи, които всъщност да обслужват интересите на самата индустрия. Голямата цел е да се намалят разходите по доставката, което не е лошо, понеже евентуално може да намалят и разходите на потребителите.

    Източник: crunchgear.com