Откраднати са 5 милиона потребителски имена и пароли за Gmail

    iCloud не е единствената онлайн услуга, която се сблъсква с проблеми в сигурността. Според FreedomHacker, около 5 милиона различни потребителски имена и пароли от Gmail и около 4.6 милиона от Mail.ru са публикувани онлайн (и тук) и изглежда, че бързо са се появили и “phishing”* измамници, които вече се възползват от ситуцията, претендирайки че помагат на потребителите да разберат, дали техните пароли са компрометирани.

    Мрежата буквално е залята с призиви, потребителите да сменят паролите си в Gmail и Mail.ru. Към момента, не е ясен произходът на адресите и паролите, появили се в мрежата. Според FreedomHacker, те идват от друг сайт (или сайтове), а не директно от Google или Mail.ru.

    Друго мнение по темата твърди, че информацията е събрана благодарение на слаби пароли или от phishing* атаки, точно каквото е твърдението на Apple, за случилото се с изтеклите снимки на знаменитости от iCloud.

    Както винаги в подобна ситуация, трудно е да се разбере кое точно е истина и кое не. Появиха се инструменти за бърза проверка, дали Вашето потребителско име и парола присъстват в базата с изтеклата информация. На въпросният сайт, просто трябва да въведете mail-адреса си и системата бързо ще претърси цялата база с мейли и парили, за да провери дали Вашият мейл фигурира в нея. От сайта уверяват, че не запаметяват мейл адресите ни и в случай, че ако ще се почувствате по-добре – можете да заместите три от биквите в мейла със звездички. Следва препоръка дали да смените паролата си или не.

    В крайна сметка и независимо от резултата, вероятно повечето потребители ще я сменят

    Измамите в наши дни са много и е добре потребителите да знаят точно какво правят логвайки се в различни непознати сайтове и услуги. Моля, бъдете предпазливи.

    *phishing – специално създаден сайт (услуга) наподобяваща на оригинлния такъв и подканващ да се логнете с Вашито потребителско име и парола. На практика, при този метод, потребителите буквално сами предоставят логина си на измамниците. Винаги когато се логвате някъде – следете за URL-адреса в браузъра.