Intel работи с мобилните производители по Honeycomb таблети с x86 процесор

    Таблетите тепърва започват да стават все по-разпространени. Производителите на чипове за таблети могат само да се радват от този факт. Компании като Qualcomm, Samsung, Texas Instruments, ST-Ericsson произвеждат ARM чипове. ARM лицензира своите чипове и предлага instruction set-ове на производителите, които ги използват за създаването на собствени SoC (system on chip – система върху чип) решения, които точно отговарят на нуждите им. Intel от друга страна сам произвежда своите чипове. Компанията не игнорира мобилния пазар, тя от години се опитва да направи своите чипове по-малки и използващи по-малко енергия, така че да бъдат използвани в смартфони, но до момента не са постигнали достатъчно голям успех.

    Появиха се слухове, че тайванската компания разговаря с производителите на таблети. Тези таблети трябва да използват мобилната операционна система на Google, предназначена за таблети, Android Honeycomb. Пред Intel стоят няколко проблема. Дали Google ще поддържа отделна версия на Android, която да работи на x86 чипове и да бъде напълно съвместима с хилядите приложения в Android Market. Другият проблем е дали Intel ще може да достави необходимото количество чипове на производителите, които чипове трябва да осигурят не само стандартна процесорна обработка, но и видео кодиране/декодиране и достъп до мобилната мрежа. И третият проблем е защо производител, на който и без това му остава малък процент от цената на таблетите, да започне да произвежда продукт с използването на недоказан чип и с него да конкурира iPad?

    Поне два пъти годишно за последните 2-3 години Intel обещава да видим смартфони и таблети с x86 чипове. А все още не сме видели такъв продукт. Дали този път усилията на Intel ще постигнат успех и ще видим на пазара таблет с x86 чип?

    Източник: www.intomobile.com