Кои приложения са алтернатива на нововъведенията в iPhone OS 3.0?

    Миналата седмица Apple показаха на света новата си операционна система за iPhone – iPhone OS 3.0. Тя даде решение на много наболели проблеми на телефона – все неща, които един нормален телефон има, но iPhone няма. Факт е обаче, че повечето от тези проблеми или по-скоро липси бяха намерили своето решение чрез безплатни или платени приложения. Някои от тях могат да се намерят в App Store, за други трябва да “jailbreak”-нете своя iPhone. Ето кратко описание, като срещу всяка новост в iPhone OS 3.0 стои приложение-алтернатива.

    Copy/Paste функционалност. Clippy е приложение, което можеше да се справи с тази липса. Единственото ограничение е, че може да копирате текст само там, където има показана клавиатура. Това означава, че не може да копирате текст от уебсайтове. Clippy предлага решение и в тази насока, но то често кара Safari браузъра да дава проблеми. Clippy може да се намери в магазина за приложения за отключени iPhone-и Cydia.

    Turn-by-turn GPS навигация. xGPS е приложение, което използва Google Maps за навигация тип turn-by-turn (завой-след завой). Отново Cydia е мястото, където може да се сдобиете с това приложение.

    Tethering. Tethering e процес, при който свързвате вашия телефон към друго устройство (например компютър) и на другото устройство използвате мобилен интернет, като трябва да внимавате колко MB изразходвате, за да не набъбне много месечната ви такса за телефон. iPhone по принцип поддържа tethering, a iPhone OS 3.0 просто даде собствено софтуерно решение. Преди това обаче имаше приложенията iPhoneModem и PDANet (съответно за MAC и за Windows Mobile), които си вършеха чудесна работа, освен това бяха безплатни в Cydia.

    Повече от една снимка в един мейл. Да, това е нещо, което ще може да правите с iPhone OS 3.0, но си има и официално приложение в App Store, което ви дава тази възможност – Emailpix. Цената му е 3 долара.

    Файлов трансфер с Bluetooth. Вече ви показахме видео демонстрация на приложението iBluetooth.

    Универсално търсене. Search е приложение, което търси в имейлите ви, контактите, съобщенията, бележките и в мрежата. За съжаление не търси из отделните инсталирани приложения, както прави iPhone OS 3.0, но за това си има друго приложение от Cydia – QuickGold.

    Контрол с акселерометъра. В iPhone OS 3.0 имате функцията “shake to shuffte” за iTunes. mCoolPhone не може да контролира iTunes, но пък може да му възложите различни други функции, които да изпълнява при разклащане, включително отговаряне на повиквания.

    Синхронизиране на бележки. iPhoneNotes е приложение, създадено с тази цел, но за него ви трябва MAC компютър и jailbreak-нат iPhone.

    Push нотификации и работа в background. Backgrounder е приложението в този случай и отново Cydia е мястото, където може да си го намерите. То може да накара всяко приложение от App Store да работи, дори когато е във фонов режим. Полезно е за различни instant messaging приложения, каквато е и основната цел на push нотификациите в iPhone OS 3.0.

    Landscape клавиатура. В досегашните версии на iPhone OS това чудо бе достъпно само в браузъра, но пък имаше приложения, които ви показваха landscape разположена клавиатура и на други места. EasyWriter (безплатно от App Store) я изкарваше при писане на мейл, а iRealSMS (в Cydia срещу 10 евро) – при писане на SMS.

    MMS. SwirlyMMS (Cydia, $8) запълваше тази сериозна липса, но не може да се каже, че работеше идеално.
    Запис на глас. Epiphany (2 долара в App Store) e може би най-доброто приложение за тази цел, въпреки че има хиляди други :).
    Има приложения, които решават проблеми, които дори в iPhone OS 3.0 не са намерили своето „фабрично” решение. Cycorder (безплатно в Cydia) ви дава възможност да правите видеозапис. Поддръжката на Flash за някои сайтове, пък, можеше да се осигури от iMobileCinema (безплатно в Cydia). Това е плъгин за Safari браузъра, но видеа от YouTube по принцип може да гледате безпроблемно и през YouTube приложението на iPhone.
    Изводът от всичко това е, че iPhone OS 3.0 просто „настига” другите операционни системи в някои отношения, като междувременно отделни програмисти са се опитали да дадат решения на проблемите и да запълнят някои липси.
    Източник: http://i.gizmodo.com