Nexus 5 Потребителско видео ревю

В това потребителско видео ревю, ще видите Nexus 5. Той е резултат от съвместната работа на Google и LG и на практика е вторият им съвместен Nexus смартфон. Автор на ревюто е Станислав Змийчаров – дългогодишен читател на 359GSM.com. Благодарим му за положения труд.

Съдържание:

1. Nexus 5 ревю
2. Сравнение на Nexus 5 с Nexus 4

Станислав Змийчаров (създател на ревюто)

За мен, Nexus 5 е едно от любопитните устройства на пазара в момента. Това може би се дължи на иновативния му първообраз LG G2, а може би на новаторския подход на Google. Nexus 5 вече не е най-доброто на пазара откъм хардуер и може би няма да накара всеки да “ахне”, докато преглежда спецификациите му. Няма феноменална камера, дисплеят му не е нещо невиждано или уникално, говорителят и батерията му дори подсказват за устройство от среден клас. С други думи, към настоящия момент, Nexus 5 може и да не е изборът на гийковете на тема “топ хардуер”, но веднъж докоснали се до него, едва ли ще останат безучастни.

Чистият Android в Nexus 5 е една от най-силните му страни – работи гладко, стабилно и изключително бързо. Нещата са изпипани до най-малкия детайл и дори заключването на дисплея с интересен ефект припомня колко големи са наистина Google. Колкото повече ползвате Nexus 5, толкова повече той ще Ви завладява и ще ви кара да се вглеждате в недостатъците и недоизпипаните елементи от интерфейсите на другите “големи” топ смартфони. Като споменем и цената, неприсъща на висок клас смартфон (към който принадлежи), Nexus 5 е едно страхотно решение за избор на смартфон.

Nexus 5 е един различен смартфон, който може би няма да допадне на всички, но който е на пазара на уникална цена, очакващ своите фенове. И ако не се притеснявате да бъдете различен, тогава не се колебайте – Nexus 5 е вашият телефон, който ще ви служи вярно. Просто му дайте шанс и останете с него, докато Ви раздели – следващата версия на Nexus.

Nexus 5 надгражда предшественика си в почти всяко отношение, макар че разликите не са революционни. Новото гугълско отроче предлага малко по-бърз процесор, малко по-добра камера, малко по-качествен и по-голям дисплей. Телефонът почти е запазил размерите и дори е намалил дебелината си.

В случай, че сте максимално взискателни към телефона си – Nexus 5 е очевидният избор. Ако обаче сте типичният потребител, който просто разчита на смартфона си за базови функции и телефония – тогава трябва сериозно да се замислите, дали да заплатите 100 левовата разлика.

Основни акценти в Nexus 5:

  • Android 4.4 KitKat и гарантирани бързи ъпдейти на операционната система
  • четирибандова GSM/GPRS/EDGE свързаност
  • петбандова 3G свързаност, LTE cat3
  • 4.95 инчов True IPS Plus FullHD дисплей, 16M цвята
  • Corning Gorilla Glass 3 защита на екрана
  • четириядрен Qualcomm Snapdragon 800 чипсет @2.3 GHz
  • Adreno 330 GPU
  • 2 GB RAM
  • 8MP автофокус камера с LED светкавица, OIS (optical image stabilization), 1080p видеозапис @30fps с непрекъснат автофокус, HDR
  • 1.3 MP предна камера за видео телефония
  • 16GB/32GB вградена памет
  • microUSB port, USB Оn-Тhe-Гo, SlimPort TV-out
  • Bluetooth v4.0
  • NFC
  • Wi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA
  • GPS с A-GPS, GLONASS
  • Accelerometer and proximity sensor
  • 2300mAh батерия, безжично зареждане

Хареса ни:

  • Nexus бранда, заради бързите ъпдейти на Android
  • по-плоския интерфейс на Android 4.4 KitKat
  • някои приложения са на цял екран (Full Screen)
  • опция да избирате как да се локализира Nexus 5 – само GPS, само WiFi или и двете. Въпреки, че не изглежда като нещо, кой знае какво, това позволява да управлявате разхода на батерията (различните режими използват различно количество енергия)
  • “OK Goolge” гласова команда, докато сте на началния екран
  • мощен хардуер и ниска цена

Не ни хареса:

  • няма слот за разширяване на паметта с microSD карти
  • несменяема батерия
  • звукът от високоговорителя не е особено добър
  • камерата не е достатъчно добра (вече е традиционно за Nexus моделите)

Димитър Колев (www.359GSM.com)

Ползвам Nexus 5 вече шести месец и с ръка на сърцето мога да заявя, че това устройството наистина си заслужава. Тъй като живея във Франция, имах възможността да си го поръчам буквално минути след като официално бе представен и се появи в Play Store в края на месец октомври (2013 година). Лично аз, заложих на 32GB черна версия и поне до този момент липсата на слот за microSD карта, изобщо не ме притеснява.

LG и Google наистина са се постарали с дизайна на Nexus 5, който намирам за много изчистен и приятен. Когато за първи път го извадих от кутийката бях особено впечатлен от това колко лек е той. Извивките в краищата на задния панел го правят още по-удобен за държане в ръка, макар аз да залагам на допълнителна защита в лицето на оригиналното гумирано калъфче на LG, отново от Play Store.

Що се отнася до Android 4.4 KitKat, Google за пореден път показват, че малкото зелено роботче продължава да се развива и да предлага все повече нови възможности на потребителите. Като цяло, в лицето на Nexus 5 имате перфектния микс от страхотен софтуер и мощен хардуер, който безпроблемно може да се справи с всичко. Освен това, операционната система е повече от стабилна – случвало ми се е да не изключвам апарата повече от 10 дни и да не усещам каквото и да било забавяне или недостиг на RAM. Всичко е перфектно оптимизирано и балансирано.

Камерата на Nexus 5 имаше доста проблеми в началото, които за щастие се оказаха по-скоро свързани със софтуера отколкото с хардуера. Малко след като устройството се появи на пазара, Google пуснаха ъпдейт, с който значително подобриха фокусирането при правенето на снимки. А от съвсем скоро, компанията отдели Камера приложението в Play Store, като изцяло промени дизайна му. Това от своя страна допълнително подобри работата на камерата на Nexus 5 и дори вече е налице опция за фокусиране главно върху един обект и леко размазване на фона, като при HTC One (M8). Естествено, разликата е, че решението при Nexus 5 е софтуерно, докато при One (М8) е с допълнителна втора камера.

За края на 2013 година, безспорно Nexus 5 беше най-добрата сделка на пазара, що се отнася до съотношение между цена и това, което получавате срещу нея. Може би дори и днес, той запазва тази си позиция. Е, наскоро обявеният OnePlus One донякъде го бие с наличието на 3GB RAM и Snapdragon 801 чипсет, но там говорим за различен софтуер – специалната версия на CyanogenMod 11S. Така или иначе обаче, Nexus 5 винаги ще получава пръв ъпдейтите до новите версии на Android и това е едно от най-големите му предимства.

Николай Великов (www.359GSM.com)

Още веднъж – благодарности към Станислав Змийчаров за положения труд. В крайна сметка, Nexus 5 е наистина готино устройство и оставя без избор феновете на чистия Android. С Nexus 5 получавате мигновени ъпдейти, чисто Google изживяване и изключително мощно устройство на доста приемлива цена. Какво повече от това?

Но това не е всичко…

Nexus 5 и Android 4.4 KitKat ще се запомнят с още нещо… Нещо, което ще направи Android операционната система още по-добра. Много по-добра. С Android 4.4 KitKat, Google за първи път предоставиха на потребителите възможност да изберат сами Runtime машината на устройството си – стария Dalvik, или новия ART.

Смяната е скрита дълбоко в Developers options на устройството и все още е в бета стадий и тестове. Въпреки, че все още не могат да се видят кой знае колко големи разлики в работата на Nexus 5, с времето предимствата ще са огромни. Ще опитаме да обясним накратко и простичко

Dalvik (JIT = Just-In-Time)

Програмистите пишат програмите на език, който е логичен, но е трудно разбираем от чипсета. За да се изпълни командата от чипсета, тя трябва да бъде “преведена” на машинен език. Този “превод” (частичен или изцяло) се осъществява всеки път, когато стартирате дадено приложение. Недостатъкът в случая е, че това отнема време при стартиране на приложенията и то всеки път. В случай, че приложението което стартирате е голямо, най-вероятно ще се “преведе” само частта, от която то се нуждае, за да стартира и по време на употреба (игра) – ще се “превеждат” и други части. Това означава, че не само приложенията всеки път ще се стартират по-бавно, а и вътре в тях може да има забавяне (в случай, че се осъществява превод на части). Следствие на работата с Dalvik е, че понякога докато стартирате приложение и се наложи да се “превежда” нещо вътре в него – получава се леко забавяне. Това, отнесено към ежедневната употреба може да се отнася дори към стандартния Launcher. На практика, той е приложение и ако на началните екрани (т.е. в него) закачите няколко уиджета (малки части от други приложения) – това всъщност може да предизвика лек лаг, което да наруши потребителското изживяване.

ART (AOT = Ahead-Of-Time)

С новия подход, приложенията директно се инсталират на лесно разбираем за машините език. На практика, всяко приложение, което сваляте от Play Store например, се сваля в смартфона и се инсталира директно на лесно разбираемия за чипсета език. Размерът на приложенията като обем е малко по-голям (между 10% и 60%, според типа приложение), което автоматично заема повече място в смартфона Ви. Логично е – и самата инсталация да отнеме малко повече време. Все пак, имайте предвид, че разликата е минимална и особено при по-малките приложения, дори няма да я забележите. Предимството на ART пред Dalvik е, че се прескача “превода” при стартиране на всяко приложение, което на теория би довело до по-бързата работа на устройството. Тази разлика може да се усети дори сега, в ранния стадий на разработка на новата Runtime машина, при по-големите игри например.. Накрая, но не на последно място, липсата на “превод“, улеснява работата на процесора, което се отразява положително на батерията. Към момента разликите са много малки (в рамките на 3%-5%), но с времето и с по-тежките приложения, вероятно ще стават по-големи.

Очакванията са, Google да премине изцяло към новата ART Runtime машина и когато това стане (вероятно при Nexus 6 или 7), се очаква да има доста по-сериозни разлики. Устройствата с Android ще работят по-бързо при стартиране на приложенията, ще са по-пестеливи на енергия и ще работят още по-гладко.

Това е. Nexus 5 не е просто готино устройство с мощен хардуер и ниска цена. Nexus 5 и Android 4.4 KitKat вкарват Android в една нова ера – ерата на новата Runtime машина.