Отговорите на RIM, Nokia и Motorola за проблема с антената на iPhone 4

    Apple включиха BlackBerry Bold 9700 в демо сесия на пресконференцията си в петък, с идеята да покажат как и други телефони имат проблем с антената. Според CrackBerry, RIM са дали следната официална позиция по този въпрос. Engadget и Fortune казват, че Nokia и Motorola също са дали официални позиции.

    Официалната позиция на RIM

    „Опитът на Apple да въвлекат RIM в проблемите, които те сами си създадоха, е просто неприемлив. Изказванията на Apple, по отношение на продуктите на RIM, целят да разсеят разбирането на широката публика за дизайна на антените и да отклонят вниманието от трудната ситуация, в която се намира Apple.
    RIM е лидер в дизайна на антени и успешно прави водещи в индустрията безжични data продукти с ефикасно и ефективно радио представяне, повече от 20 години. През това време, RIM избягваха дизайн на антената, какъвто Apple използваха в iPhone 4 и вместо това използваха иновативни дизайни, които да намалят рискът от прекъсване по време на разговор, особено в райони със слабо покритие.
    Едно нещо е сигурно – потребителите на телефони от RIM нямат нуждата от допълнителен калъф за своя BlackBerry смартфон, за да поддържат добра свързаност. Apple очевидно са предприели определени действия по отношение на дизайна и трябва да си понесат последиците от тях, вместо да се опитват да въвлекат RIM и други производители в проблем, който засяга само тях.”

    Позицията на Nokia

    „Дизайнът на антената е сложна материя и е от ключово значение за Nokia от десетилетия, сред множество модели. Nokia бе пионер при вътрешните антени, Nokia 8810, който се появи през 1998г. , беше първия телефон с такава възможност.
    Nokia са инвестирали хиляди часове работа в изучаване на това как потребителите предпочитат да държат телефоните си по време на разговор, слушане на музика, браузване в интернет и т.н. Както може да се очаква от компания, която е фокусирана върху това да „свързва хората” (connecting people), за нас винаги е било по-важно представянето на антената, пред дизайна (ако по някакъв начин са в конфликт двете неща).
    Ако говорим общо, представянето на антената може да бъде повлияно от силно стискане по определен начин на телефона. Затова в Nokia ние създаваме своите телефони по начин, който да подсигури приемлива производителност в реални ситуации от живота, например когато държите телефона си с лява или дясна ръка. С изучаването на това как хората държат телефоните си, успяваме да намерим добри решения за разположението на антените в телефона (в горната или долната част на телефона). Важни са и материалите за изработка и тяхната употреба в дизайна.”

    Позицията на Motorola

    „Не е искрено да се твърди, че всичките телефони се представят еднакво. В нашите тестове, открихме, че Droid X се представя доста по-добре от iPhone 4, когато е в ръцете на потребителите.”

    Какви са изводите от тези изказвания?

    Изглежда Apple отвориха кутията на Пандора с изказванията си по време на пресконференцията в петък. Едно е някои потребители да имат проблеми с антената на своя iPhone 4 и това да се обсъжда широко в мрежата, но съвсем друго е когато компании като RIM и Nokia вземат отношение по въпроса. И двете компании предлагат много модели всяка година и за тях би следвало да е по-трудно да предложат страхотни продукти, след като Apple могат да фокусират целия си потенциал в развитието на едно мобилно устройство.
    На пресконференцията, Стив Джобс добави, че Apple първоначално са смятали, че могат да разчитат само на страхотния си софтуер, за да успеят на потребителския пазар. Сега вече компанията си е научила уроците и обръща доста по-голямо внимание на хардуера, както и на самата интеграция между хардуер и софтуер.

    Източник: http://www.infosyncworld.com

    “””