Samsung вървят по стъпките на Nokia

    Нека си представим следната ситуация: имаме гиганта “Х” в мобилна индустрия, който доминира на пазара на мобилни и смартфони. Съответно, той прибира почти половината от печалбата в тази индустрия.

    Всяка година, “Х” пуска ново флагшип устройство, още по-успешно от предходното. То бързо става тотален хит на пазара и малко други производители могат да постигнат неговите продажби. Освен това, гигантът предлага и много други устройства на различни цени и с различни дизайни. Финансовите му ресурси, логистика, доставчици, производство и дистрибуция са на толкова високо ниво, че в глобален план просто няма конкурент, който да се мери с него.

    От време на време “X” пропуска някоя нова гореща тенденция и по-малките конкуренти успяват да пуснат устройство, което да пожъне голям успех на пазара. Това изобщо не е проблем за гиганта, защото той много бързо вижда случващото се, взима се в ръце и отговаря подобаващо на този модел, като копира повечето от неговите функции. След това започва да мултиплицира успеха на този дизайн при устройства от различни ценови класове, добавайки нови, премахвайки някои или пък използвайки по-евтини материали за изработка. Накрая, залива пазара с куп модели, по един за всеки вкус. Само след няколко тримесечия, “X” е вече най-големият играч в тази нова категория.

    Говорейки за броя на устройствата, които “X” произвежда, той наистина е умопомрачителен. Дори най-големите фенове на компанията не биха могли да изброят дори половината от тях. Огромният брой устройства и объркващите им наименования, също не помагат.

    “X” не се плаши да предприема и рискови ходове. Понякога тези продукти са наистина ужасни, но пък в други случаи те създават, дефинират и доминират изцяло нова категория с години наред. А имайте предвид, че “Х” знае много добре накъде върви мобилната индустрия. Те могат да видят все по-важната роля на софуера / платформата и онлайн услугите в своя бизнес и това е ключов момент в стратегическото им развитие.

    “X” решава да има своя и печеливша платформа на пазара. Гигантът има и проект с отворен код, разработван съвместно с Intel. Двете компании говорят за него и светлото бъдеще, което го очаква. Обещават на разработчиците съвместимост на приложенията от старта и въпреки всичко, не пуснат на пазара готов продукт с години наред.

    “X” започна да придобива много и различни малки компанийки, свързани с разработването на софтуер и онлайн услуги. В крайна сметка, много малко интересни и полезни новости успяха да се появят в смартфоните им.

    Сещате ли се за коя компания ставаше дума досега?

    Samsung може би?

    Не, всичко до тук беше насочено към Nokia в периода от 2003г. до 2009г. Но ако сте се объркали за миг и сте допуснали, че това е Samsung, то това е напълно разбираемо. Двете компании имат изключително много прилики:

    Nokia

    Samsung

    доминира мобилната индустрия, притежаваща над 30% от пазара на мобилни телефони и 30% от този на смартфони

    доминира смартфон индустрията с почти 30% пазарен дял и 40% дял при Android OS

    притежаваше над 50% от печалбава в индустрията за 2007г.

    притежаваше 34% от печалбата при смартфоните и 90% при Android

    беше няколко пъти по-голяма от най-близкия си конкурент

    е няколко пъти по-голяма от размера на най-близкия си Android конкурент. Като производство на количество устройства – два пъти по-голяма от Apple

    с несравнима логистика, производство и дистрибуция

    с несравнима логистика, производство и дистрибуция

    успешно защитила се срещу първото поколение евтини Shenzen телефони от Китай

    успешно се защитава срещу първото поколение евтини Shenzen смартфони от Китай, Индия

    успешно възстановила се след изпускането на основни тенденции като устройствата от типа “мида”, цветните дисплеи и тънки модели като RAZR на Motorola, както и смартфоните с QWERTY клавиатури

    успешно възстановила се след като малко закъсня за модерните смартфони с Android и таблети. Победи HTC в надпреварата за първото място, след което се насочи да бие Apple при пазарния дял на смартфони. Скоро може да навакса и при таблетите

    създаде нови категории – камерафоните, смартфоните и комуникаторите

    създаде и все още доминира категорията “фаблет”

    имаше много неуспехи като модела N-Gage например

    имаше много неуспехи като Bada OS, първото поколение Galaxy Tab

    имаше огромен брой нови устройства всяка година

    има огромен брой нови устройства всяка година

    видя рано тенденцията към мобилните и мултимедийни компютри със своите N серия и E серия

    вижда и е част от тенденцията при умните устройства с Android

    господстваше при смартфоните с платформа, притежавана от друга компания – Symbian Ltd. Тя лицензира платформата и за играчи като Motorola, Sony Ericsson и др.

    господства при смартфоните с платформа, притежавана от друга компания – Android OS на Google

    имаше свой собтвен магазин за приложения Nokia Download, OVI store, S60 SDK и т.н.

    имаше свой собтвен магазин за приложения и SDK за Bada OS, сега има магазин и при Galaxy устройствата

    купиха Symbian, опитаха се да го популяризират по своя начин и се провалиха. Убиваха алтернативни потребителски интерфейси/ SDK-та и обръщайки внимание главно на своите нужди и устройства.

    създадоха своя собствена платформа Bada, която не успя да набере популярност и беше изоставена като проект

    стартира проект с отворен код Maemo, след което го обедини с този на Intel Moblin под финалното име Meego

    старира проект с отворен код Tizen, в който Intel също са партньори

    обеща съвместимост на Symbian приложенията чрез Qt

    обещава съвместимост на Bada и Tizen приложенията

    1 пуснат продукт на пазара с Maemo/Meego след 6 години разработване

    2 години след представянето на
    Tizen, все още няма продукти на пазара

    закупи 17 стартъпи между 2006 и 2010 година, за да изгради своите софтуерни и онлайн услуги, като похарчи приблизително 10 млрд. долара

    все още в разгара на пазаруването за стартъпи, за да изгради TouchWiz/ S-щуротийки. Готова да похачи милиарди.

    опита се да унифицира своите софтуер и услуги под OVI бранда. Не успя да създаде интегриран продукт. Постоянно отнасяща подигравки за този си неуспех

    за мнозина, персонализираната от Samsung версия на Android OS е често бавна и пълна с куп излишни възможности


    Естествено, както с много подобни сравнения, не всичко тук е максимално точно. А и обикновено историята не се повтаря по съвсем същия начин.

    Още повече, че Samsung имат примери за подражание, които липсваха тогава на Nokia. Такова е съществуването на Apple, за да ги държи нащрек от една страна и да ги вдъхновява от друга. Освен това, да не забравяме и Google, които на практика налагат посоката, в която да се върви.

    Няма как да се пророкува и предскаже бъдещето на Samsung, но със сигурност не им е леко. Изключително трудно е за една компания, колкото и да е голяма, да се бори на всички фронтове… Само при мобилните устройства, това са няколко различни фронта – нисък клас, среден клас, висок клас и фаблети, като не броим междинните категории. Nokia не се справиха. Дали Samsung ще успеят?