Следващото поколение Eagle архитектура на ARM получава име: Cortex A15

    По-рано през годината британската компания за дизайн на чипове обяви новата си архитектура Eagle, която ще наследи Cortex A9, и която вече си има име – Cortex A15. Тя ще се предлага в много варианти, от единичен 1GHz процесор до 4-ядрен 2.5 GHz процесор, предназначен за сървъри. Да, сървъри, и това не е печатна грешка. Те са използвали за основа още не излезлия Cortex A9 и са му добавили възможност за работа с повече памет, виртуализация, до 4MB L2 cache, и ако слуховете са верни, до 5 пъти увеличение на скоростта в сравнение с Cortex A8 чипове със същата работна честота.

    Да помислим малко, смартфон с 1 GHz процесор, който е 5 пъти по-бърз от 1 GHz устройството, което можете да си купите днес, например Droid 2. Тези, които си спомнят компютърната индустрия в средата на 90-те години ще открият приликите. Същият прогрес в хардуера е налице в мобилната индустрия днес. Cortex A15 ще се предлага в 2 размера – 32 и 28 nm, и запланувани 20 nm в бъдеще. Той ще е способен още да изпълнява 3 инструкции на цикъл, като А8 и А9 – само 2, а старият ARM 11 монтиран в сегашните устросйтва от среден клас – 1. А15 ще поддържа също до 1ТВ памет, което е безумно, при положение, че телефоните от най-висок клас в момента имат най-много 512 МВ. Texas Instruments бяха първите, които обявиха чип базиран на A15, но без дори и намек за това кога ще излезе.

    При положение, че А9 още не е бил монтиран в предлагано устройство, и вероятно няма да бъде до края на 2011, вероятно няма да видим устройство в магазина с А15 преди 2013. Не се съобщава повече информация за архитектурата, но за щастие тя е напълно обратно съвместима с днешната ARM V7. A15 е и първият чип, който ARM искат да внедрят в сървъри, което е директна атака по Intel, които захранват хиляди дата центрове по света, предоставящи всичко от имейл до видео стрийминг.

    “””