Съвременен мобилен етикет

    Използването на мобилни телефони излиза извън контрол. Можеш да чуеш звънящи устройства навсякаде – на сватби, на погребения, на интервюта за работа…. Властите в Ню Йорк дори забраниха изпозлването на мобилни телефони по време на изпълнения на живо, но тази мярка нямаше нужния ефект. В асансьори, в банките, на улицата или в ресторантите – навсякъде можете да чуете лична информация, която въобще не ви интересува. Ще забележите също така, че хората се държат странно, щом са в досег с мобилните си телефони. Някой хора биха прекъснали важни събития и бизнес срещи, само за да вдигнат настоятелния си телефон. Това нормално ли е? Границата между лично и публично избледнява. Експерти в областта на потребителското поведение са съгласни, че промяната в технологията води до промяна в поведението. Скорошно изледване показа, че 72% от Америка смята, че най-лошият навик, свързан с мобилните телефони, е воденето на шумни разговори на публични места. Някой хора твърдят, че лесната употреба на мобилните устройства прави хората мързеливи и те не осъзнават обкръжението си.
    Проблемът не произтича от телефоните. Те са много полезни и могат да са критично важни в спешни ситуации. Проблемът идва от нас самите. Според статистиката 3% от всички шофьори са постоянно разсеяни от мобилните си телефони. Това се превежда като хиляди жертви по пътищата.

    Поведението ни трябва да еволюира. Има, разбира се, случаи, когато не можем да пренебрегнем звънящия телефон, но в повечето случай въпросът не е на живот и смърт. А и винаги може да разчитате на гласова поща или вибрация. Ето 10 полезни съвета:

    1. Никога не прекъсвайте бизнес срещи заради мобилни разговори.
    2. Когато говорите по телефона си поддържайте поне 3 метра разстояние от хората покрай вас.
    3. Не говорете на публични места
    4. Не използвайте силни мелодии.
    5. Не говорете по мобилния си телефон докато вършите други дейности.
    6. Направете разговорите си възможно най-кратки. Ще спестите и някой лев.
    7. Използвайте handsfree докато шофирате. Не е гаранция, но ще намали риска от произшествие.
    8. Информирайте събеседниците си къде се намирате, за да очакват смущения и прекъсвания.
    9. Изисквайте „тихи зони” на работното си място, където да говорите спокойно.
    10. Информирайте и други хора за тези правила.
    Източник: http://www.microsoft.com