Битката на смартфон производителите тепърва предстои

    Вероятно знаете, че ръстът на смартфон пазара се забавя. Причината за това е, че китайският пазар (най-големия в света) просто се насити и потребителите преминаха към годишен или двугодишен план на ъпгрейд, вместо покупка на първи смартфон. Според последния доклад от Strategy Analytics, глобалното разпространение на смартфони е нараснало едва с 10% за Q3 на 2015 или общо 354.2 милиона смартфона (от 323.4 милиона за Q3 на 2014). Въпросните 10% са доста малко, сравнени с досегашния ръст на пазара и то за последните 6 години.

    Всичко това пък, се отразява на смартфон производителите и то по един доста небрагоприятен за тях начин. Е, може би не за всички…

    Въпреки слабият ръст в потреблението на смартфони, Samsung са се справили доста добре в рамките на годината, приключваща през Q3 на 2015. За първи път от началото на Q1 на 2014, Samsung бележат ръст, което обяснява и по-добрите от очакваното финансови резултати. За изминалата година, имат 6% ръст, а продадените устройства през Q3 на тази година са общо 83.8 милиона. Намаляването на цените на Galaxy S6 и Galaxy S6 edge също изигра важна роля за добрите им продажби.

    Apple, въпреки, че по продажби са далеч зад Samsung, имат традиционно страхотно и отново рекордно тримесечие. Компанията бележи ръст за тримесечието с около 2% и са продали 48 милиона iPhone-а за тримесечието. Очаква се следващото им тримесечие да бъде още по-силно заради по-широката достъпност на iPhone 6s и iPhone 6s Plus.

    Вижте нашето iPhone 6s Plus (iPhone 6s) видео ревю – най-големията S-ъпгрейд на Apple.

    На трета позиция са Huawei. Китайската компания е продала 26.7 милиона устройства, което ги прави “трета сила” на смартфон пазара, измествайки Xiaomi и Lenovo-Motorola.

    До тук бяха добрите новини. Останалите производители, в това число и големи брандове, не се справят много добре за тримесечието.

    Като цяло, Sony са на печалба, но мобилното им подразделение е в тежко състояние. Компанията бележи загуба от общо 172 милиона долара за тримесечието, което прави близо по 1.9 милиона долара загуба на ден. Крайният им финансов резултат е положителен, заради продажбите на PS4 и камера-сензори за смартфони на други производители (основно Apple и Samsung). Обща печалба от 280 милиона за тримесечието.

    Мобилното подразделение на LG, също е на загуба – 67.8 милиона долара за тримесечието. Положителният им баланс се дължи на успешните продажби на OLED и 4K телевизори. Общо – 109 милиона долара печалба за тримесечието.

    HTC ще представят днес официалните резултати за тримесечието, но там ситуацията определено не е розова. Ще пишем за тях допълнително…

    ъпдейт:
    HTC реализират загуба от 138.6 милиона долара (общи приходи 657 милиона) за тримесечието.

    Очевидно, с насищането на пазара на смартфони, примката около Android производителите се затяга. Продажбите ще стават все по-трудни и именно това е причината всеки от тях да извръща поглед към нови и обещаващи пазари – като Индия например. Там обаче, се предлагат евтини устройства от Android One програмата на Google и Xiaomi, които са посрещнати топло в Индия. Да не забравяме, че и OnePlus са се насочили натам с подкрепата на Foxconn.

    Битката на смартфон производителите тепърва предстои…