Microsoft: Доверете ни се. Няма да прецакаме Skype

    Няколко часа след като Microsoft официално обяви, че купува Skype за 8.5 милиарда долара, Microsoft се обърна към потребителите на Skype с думите:

    „Доверете ни се. Няма да прецакаме Skype.”

    Steve Balmer, CEO на Microsoft, и Tony Bates, CEO на Skype, обясниха причините за сделката между двете компании.

    „Ние сме неудържими” каза Steve Balmer. „Придобиването на Skype е напълно съвместимо с нашата амбициозна, гледаща напред, неудържима природа. Microsoft и Skype ще съберат стотици милиони – или както каза Tony, милиарди – потребители и ще им даде възможност да се свързват по нови и интересни начини. Това е най-важното за нашата мисия и е най-важното за посоката на развитие на нашата технология.”

    Сделката за закупуването на Skype от Microsoft ще бъде приключена тази година, ако получи одобрение от регулаторните органи.

    Skype използва voice-over-ip-protocol и предлага VoIP услуги. Компанията позволява на потребителите да провеждат телефонни разговори като използват интернет, вместо телефонна компания. Голяма част от потребителите използват Skype, за да провеждат безплатни разговори с други потребители на Skype. Много потребители използват услугите на Skype, за да провеждат международни разговори на доста ниски цени. Компанията не се възползва напълно от навлизането на социалните мрежи. Тя среща съпротивление от страна на мобилни оператори при опитите си да създаде напълно работещ мобилен клиент.

    През 2007 г. Google закупи конкурента услуга, Grand Central за 50 милиона долара, която след това използва в своята Google Voice услуга. Наскоро Google сключи сделка със Sprint, като потребителите на Sprint могат да интегрират своите телефонни номера в Google Voice.

    Възможно е Microsoft да е закупил Skype, не толкова защото иска да притежава компанията, а по-скоро, за да не позволи на Google и Facebook да я купят. Говори се, че и двете компании са имали желание за купят Skype.

    Цената на Skype изглежда доста висока. Компанията е имала само 860 милиона долара годишни приходи за миналата година и само 264 милиона долара оперативна печалба. За миналата година Skype не е имал никаква нетна печалба. Skype има около 170 милиона потребители, което означава, че Microsoft е платил около 50$ за всеки потребител на компанията или 1 000 долара за всеки от осемте милиона плащащи потребители на Skype.

    Balmer е оптимист относно възможността Skype да бъде интегриран в услугите на Microsoft като Windows Live Messenger и Lync.
    Според Charles Golvin, анализатор във Forrest Research, Skype вероятно няма да генерира големи директни приходи за Microsoft, но може да бъде ценно допълнение към другите интернет-базирани услуги, където email, глас и видео се превръщат в част от единни данни.
    Изпълнителните директори на двете компании, Skype и Microsoft, успокоиха потребителите, които се притесняват, че Microsoft може да не продължи да поддържа различни платформи. В момента Skype се използва от потребителите на Windows, OS X и Linux компютри, и от потребителите на Android, BlackBerry и iOS смартфони, дори от потребителите на някои телевизори.

    Balmer не показа намерение да бъдат агресивни с мобилните оператори като се опитат да сложат VoIP услуги в Windows Phone 7. Вместо това той споделя, че партньорските отношения, които има компанията (Microsoft) с мобилните оператори са фундаментални. Tony Bates (Skype) отбеляза, че Skype e сключвал сделки с мобилните оператори, за да предложи Skype услуги като отделна възможност.

    С други думи можем да очакваме Microsoft да се опита да продава Skype на мобилните оператори, а не да използва VoIP услугите в мобилните телефони така, че да намали сметките на потребителите и съответно да намали приходите на тези мобилни оператори.

    Източник: www.wired.com